Vegrad

ATVP: Tudi prednostne delnice so predmet prevzemne ponudbe

Medij: Delo Avtorji: Tekavec Vanja Teme: ZGD-1 zakon o gospodarskih družbah  Rubrika / Oddaja: Gospodarstvo  Datum: 27. 05. 2010 Stran: 9

Ljubljana - Bi lastniki tako imenovanih prednostnih delnic v prihodnjih letih lahko postali pomemben element pri odločanju o prihodnosti slovenskih delniških družb?


Vprašanje se zastavlja ob najnovejšem stališču Agencije za trg vrednostnih papirjev, ki v kvoto za doseganje prevzemnega praga po novem šteje tudi prednostne delnice z glasovalno pravico. Znano je, da imetniki prednostnih delnic običajno nimajo zagotovljenih glasovalnih pravic, ampak imajo zagotovljeno pravico do stalne dividende.

Kar pa se lahko spremeni, saj zakon o gospodarskih družbah v svojem 315. členu med drugim določa tudi, kdaj imetniki prednostnih delnic lahko pridobijo in uresničujejo glasovalne pravice. To se, poenostavljeno, zgodi, če lastniki prednostnih delnic dve leti zapored ne prejmejo izplačanih dividend, kot jim pripadajo.

»V tem primeru se prednostne delnice upoštevajo tudi pri izračunu z zakonom ali statutom zahtevane kapitalske večine,« lahko med drugim preberemo v ZGD. Ta določa, da je pravica do uresničevanja glasovalnih pravic iz prednostnih delnic začasna, dokler se delničarjem ne izplačajo »zaostanki«.

Izkazi Vegrada razkrivajo 350 milijonov evrov obveznosti in rekordne zaloge

Medij: Dnevnik Avtorji: Morozov Sebastijan,Polanič Matjaž Teme: ZGD-1 Rubrika / Oddaja: Poslovni Dnevnik Datum: 27. 01. 2010 Stran: 19

Skupina Vegrad je imela konec leta 2008 za več kot 350 milijonov evrov obveznosti, razkriva konsolidirano letno poročilo družbe.

Doslej so namreč podatke o finančni kondicije skrivali pred očmi javnosti, zato so mediji lahko le špekulirali, ali je Vegrad zaradi domnevno težkega finančnega položaja res tik pred stečajnim postopkom.

Da so razmere v družbi resne, kaže tudi podatek, da konsolidiranega letnega poročila pred odločanjem na skupščini ni potrdil nadzorni svet. Po drugi strani so ga potrdili šele na nedavni skupščini. To pa ne preseneča, saj je o njem odločala večina na čelu z družbo pooblaščenko Vegrad Naložba, ki ima v lasti 56,7 odstotka Vegrada in katere večinska lastnica je glavna direktorica Vegrada Hilda Tovšak. Dejansko to pomeni, da je uprava Vegrada pravzaprav sama potrdila letno poročilo Vegrada. Potrditvi letnega poročila in hkrati tudi podelitvi razrešnice upravi in nadzornemu svetu sta nasprotovali Kapitalska in Slovenska odškodninska družba (njun 29-odstotni delež je konec minulega leta prevzela Posebna družba za podjetniško svetovanje). Po drugi strani je delo uprave in nadzornega sveta v letu 2008 podprl Zvon Dva Holding (v Vegradu ima 10-odstotni lastniški delež) , ki ga posredno obvladuje mariborska nadškofija.

Skupina Vegrad je imela konec leta 2008 od bilančne vsote v višini 387,8 milijona evrov kar 93 odstotkov dolžniškega kapitala.

Vegrad ne bo delil dividend

Medij: Dnevnik  Avtorji: Ni avtorja  Teme: Mali delničarji  Rubrika / Oddaja: Poslovni Dnevnik
Datum: 23. 12. 2009  Stran: 20

Delničarji Vegrada so na včerajšnji skupščini sprejeli sklep, da lanski bilančni dobiček 4,2 milijona evrov ostane nerazporejen. Obenem so sprejeli statutarne spremembe, ki določajo zmanjšanje števila nadzornikov s šest na tri. V novi nadzorni svet Vegrada so bili izvoljeni Klemen Boštjančič, Branka Gabrijel in predstavnik delavcev.

Syndicate content

portalov

Tuje novice iz regije

Production by Sapiens, d.o.o.
Hosting by Sapiens, d.o.o.