Janez Bohorič

Janezu Bohoriču iščejo naslednika

Medij: Delo Avtorji: Vanja Tekavec Teme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: Gospodarstvo Datum: 30. 10. 2010 
 
Se v kranjski Savi v bližnji prihodnosti obetajo spremembe kar v samem vrhu podjetja in ali je iskanje naslednika dolgoletnega direktorja Save Janeza Bohoriča intenzivno? Vprašanje sproža sporočilo, v katerem nadzorni svet Save med drugim presenetljivo sporoča delničarjem, da na četrtkovi seji niso odločali o prihodnji upravi Save.

Presenetljivo zlasti zato, ker sedanji upravi mandat poteče šele julija prihodnje leto, a so nadzorniki kljub temu pohiteli obveščati javnost o kadrovskih postopkih. Tudi sicer ni najbolj običajno, da bi nadzorniki obveščali delničarje o postopkih, ki jih ni bilo. Čeprav so člani uprave kranjske Save javno že večkrat povedali, da ne nameravajo predčasno končati svojega mandata, so nadzorniki v včerajšnjem sporočilu za delničarje odprli prav to vprašanje. »O prihodnji upravi Save nadzorni svet na tej seji ni odločal,« je sporočil nadzorni svet (NS), ki ga vodi izvršni direktor Zavoda za varstvo pri delu Miran Kalčič.

To bi lahko pomenilo, da je iskanje bodočega prvega moža Save intenzivno, saj je bilo iskanje nove uprave do zdaj v pristojnosti tročlanske kadrovske komisije nadzornega sveta (NS) Save. To je včeraj posredno potrdil tudi prvi nadzornik Save. Na vprašanje, ali v Savi razmišljajo, da bi še pred iztekom mandata sedanje uprave imenovali novo, je odgovoril.

Ne vem, kako so banke zaščitene pred odgovornostjo

Medij: Delo - Sobotna priloga Avtorji: Pavlovčič Lidija Teme: ZGD-1 zakon o gospodarskih družbah Rubrika / Oddaja: Sobotna priloga Datum: 25. 09. 2010 Stran: 16 Foto: Aleš Černivec

Janez Bohorič, predsednik uprave Save Kranjska Sava sodi med večje poslovne skupine v Sloveniji, njen predsednik uprave pa naj bi ostal branik tako imenovane gorenjske gospodarske naveze, ki po padcu Bineta Kordeža, upokojitvi nekdanjega direktorja Gorenjske banke Kavčiča in finančni slabitvi družbe NFD Valanta izgublja moč. 

Sava je iz skromnega zasebnega podjetja Atlanta, kasneje Vulkana za izdelavo pnevmatik in gumijastih izdelkov, po nacionalizaciji leta 1946 pa preimenovanega v Savo, v devetih desetletjih prerasla v koncem s 30 družbami, 2400 zaposlenimi in več kot 170 milijoni evrov prihodkov. Po poslu stoletja, v katerem je Sava pred trinajstimi leti s prodajo dela proizvodnje pnevmatik ameriškemu koncernu Goodyear zaslužila skoraj desetkrat več, kot je sprva kazalo, je dobila finančno podlago za nakupe hotelov na Bledu, zdravilišč po Sloveniji, igrišč za golf, vlaganje v nepremičnine in delnice.


Savo je med poslovnim razcvetom vodil Janez Bohorič. V družbo, kjer je kot kemijski inženir začel poslovno kariero, se je vrnil leta 1990 z visokim političnim kapitalom dobrih zvez in poznanstev, ki jih je nabral v drugi polovici 80. let, ko je bil v tedanji Šinigojevi vladi podpredsednik za gospodarstvo. Tretji mandat vodenja Save se njemu in obema članoma uprave izteče prihodnje leto. Razburljivi poslovilni meseci so se začeli že konec lanskega leta, ko so vsi trije vstopili med upokojence, vodenje pa obdržali na podlagi posebne pogodbe, kar je spremljano s sumnicenji. Te in druge očitke sprožajo nekateri delničarji, ki jih moti vpletenost Save v Merkurjevo zgodbo o menedžerskem prevzemu. Zaradi tega posla bo Sava letos poslovala z izgubo namesto z dobjčkom, tarča očitkov pa je zato tudi Janez Bohorič.

Z njim smo se pogovarjali v torek in večji del pogovora namenili reševanju Merkurja in nalogah predsednika uprave Merkurja Bojana Knupleža. Ta vprašanja kljub nenadni smrti Bojana Knupleža ostajajo v intervjuju, tudi na Bohoričevo željo. Poklical nas je v petek navsezgodaj, po Merkurjevi objavi novice o Knupleževi smrti, in povedal, da se želi z besedami o njem v intervjuju pokloniti njegovemu spominu.

Najbolj vroča zadeva tudi za Savo kot solastnico Merkurja je njegovo reševanje pred bankrotom. Vzrok za Merkurjevo agonijo je tudi menedžerski odkup. Zakaj ste se odločili za pomoč Binetu Kordežu pri menedžerskem prevzemu Merkurja? Niste pomislili na tveganje?

Janez Bohorič skoval nov načrt za povezovanje Abanke Vipe in Gorenjske banke

Medij: Dnevnik  Avtorji: Matjaž Polanič  Teme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: Poslovni dnevnik  Datum: 10.04.2010 Stran: 13 Foto: Dokumentacija Dnevnika
 

Predsednik uprave Save Janez Bohorič je skoval nov načrt, kako finančno razbremeniti Savine bilance in hkrati povezati Abanko Vipo in Gorenjsko banko.

V Savi, ki jo vodi Janez Bohorič, še vedno niso obupali nad povezovanjem Abanke Vipe in Gorenjske banke. Po zadnjem načrtu bi najprej izpeljali večjo dokapitalizacijo Gorenjske banke, nato pa bi ta prevzela Abanko, s čimer bi se finančno razbremenila tudi Sava.
 
Po zadnjem scenariju bi najprej izpeljali večjo dokapitalizacijo Gorenjske banke, nato pa bi ta prevzela Abanko Vipo in si jo v zadnji fazi pripojila. Večino denarja za dokapitalizacijo Gorenjske banke bi morali po tem scenariju prispevati novi finančni investitorji, medtem ko bi Sava pri dokapitalizaciji imela le manjšo vlogo. V Savi naj bi bili sedaj pripravljeni privoliti celo v vsega 25-odstotni delež združene banke, medtem ko imajo trenutno v lasti 45,9-odstotni delež Gorenjske banke in 24-odstotni delež Abanke.

Bohorič rešuje Valantovo tajkunsko posojilo za menedžerski odkup Istrabenza

Medij: Dnevnik Avtorji: Vuković Vesna,Rankov Suzana Teme: Mali delničarji
Rubrika / Oddaja: Poslovni Dnevnik
Datum: 19. 12. 2009 Stran: 19

Večino tajkunskega posojila, ki ga je NFD Holding Staneta Valanta najel lani za financiranje propadlega menedžerskega odkupa Istrabenza, bo odplačala Sava, ki jo vodi Janez Bohorič. Ker banke zaradi nasprotovanja javnega mnenja in dela politike niso več želele financirati NFD Holdinga, je njegove terjatve do Nove Ljubljanske banke in Nove KBM prevzela Sava.

Toda tudi v to operacijo se je vključila NLB - Savi je neimreč dala posojilo, s katerim je ta odkupila terjatve NFD Holdinga do bank. NFD Holding bo odslej svoje obveznosti poravnaval Savi.

Četrtkova odločitev nadzornega sveta Save je že razburila Kapitalsko družbo in Slovensko odškodninsko družbo, ki sta skupaj tretjinski lastnici Save, ter del vlade. Tako se je včeraj že pojavilo razmišljanje o zahtevi za sklic izredne skupščine Save, na kateri bi poskušali odpoklicati Tomaža Toplaka in Marka Pogačnika, prva moža Kada in Soda v času vlade Janeza Janše ter vidna predstavnika gospodarskega odbora SDS. Očitajo jima, da kot nadzornika podpirata ravnanje Savine uprave, ki na račun države in drugih malih delničarjev rešuje tajkunske zgodbe in nepregledna kapitalska omrežja.

Syndicate content

portalov

Tuje novice iz regije

Production by Sapiens, d.o.o.
Hosting by Sapiens, d.o.o.