Valant vzvode odločanja predal Gorenjcem

NatisniNatisni

Medij: Dnevnik Avtorji: Polanič Matjaž Teme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: Poslovni Dnevnik Datum: 11. 08. 2009 Stran: 17

Dvajset napovedanih izpodbojnih tožb na odprtje skupščine, seznanitev z letnim poročilom, razrešnica upravi in nadzornemu svetu, spremembe statuta, imenovanje novih članov nadzornega sveta in celo imenovanje revizorja je »izplen« včerajšnje skupščine NFD Holdinga, ki ima več kot 62.400 malih delničarjev.

Upravi in nadzornemu svetu se je namreč po robu postavila skupina malih delničarjev- Electa, Publikum Trezor, Neos in Avtocolor, ki so jo zanimali predvsem ozadje in posledice nasedle naložbe v Istrabenz, zaradi katere je NFD Holding minulo leto končal z več kot 50 milijoni evrov čiste izgube.

Včerajšnja skupščina NFD Holdinga pa je potrdila, daje predsednik uprave družbe Stanislav Valant vzvode odločanja v enem izmed največjih slovenskih holdingov že predal Gorenjcem. Maksima Invest in Finetol, ki obvladujeta polovico lastništva NFD Holdinga, sta namreč podprla nasprotni predlog Gorenjske banke (v 45,9-odstotni lasti Save), da v nadzorni svet poleg Francija Strajnarja (Finetol) in Jožice Tominc (Maksima Invest) imenujejo še Miho Resmana (Sava) in Matevža Slapničarja (Gorenjska banka). Namesto Slapničarja je bil za člana nadzornega sveta prvotno predlagan odvetnik Blaž Strojan, ki je pred dobrim letom dni v nadzornem svetu NFD Holdinga zamenjal Miho Dolinarja (Sava).

Kdo bo nov predsednik nadzornega sveta in kdaj bo ustanovna seja, nam Strajnar in Resman včeraj nista želela napovedati. Prav tako delničarji včeraj niso dobili odgovora na vprašanje, kako je možno, da so vsi nadzorniki NFD Holdinga podali odstopne izjave, nato pa so se predlagali za nov mandat. Čeprav Valant ni želel komentirati izida skupščine, gre po mnenju poznavalcev razmer ponovno zavezništvo med Valantom in Savo pod vodstvom Janeza Bohoriča pripisati predvsem finančnim težavam družb skupine NFD zaradi.vstopa v lastništvo Istrabenza. Valantovim družbam se namreč v kratkem iztekajo kratkoročna posojila pri bankah, kijih bo težko obnoviti, zato je Valant očitno pomoč poiskal pri Bohoriču. Slednji si na drugi strani, kot opozarjajo poznavalci razmer, ne more privoščiti razpada Valantovega imperija, saj ta obvladuje četrtino Save, po neuradnih informacijah pa še večji delež, in je ključen, da vzvode odločanja v lastništvu Save ne prevzame država.

Da se vzvodi odločanja v NFD Holdingu prenašajo na Savo, je nakazal tudi prokurist Maksime Invest Miran Kraševec, ki je javno podprl Savo tudi pri njenem nasprotnem predlogu glede sprememb statuta.

Sava je tako včeraj v statut NFD Holdinga vnesla določbo, da mora biti za veljavnost sklepov na skupščini prisotnih ali zastopanih najmanj 51 odstotkov vseh delnic. S tem določilom bosta Sava in Gorenjska banka sklepe skupščine lahko blokirali že, če se na skupščino sploh ne prijavita. Tabor blizu Valantu namreč obvladuje le nekaj manj kot 50 odstotkov družbe, ta delež pa se bo po napovedani dokapitalizaciji še dodatno zmanjšal. S spremembo statuta se je včeraj mandat upravi podaljšal na šest let, nadzornikom na pet let, število članov nadzornega sveta pa se je skrčilo na štiri člane. Z zmanjšanjem števila nadzornikov in glede na izenačeno razmerje moči med Savo in Gorenjsko banko (skupaj obvladujeta okoli 20 odstotkov kapitala NFD Holdinga) ter Maksimo Invest in Finetolom (lastnika 47 odstotkov NFD Holdinga) bo pomen predsednika nadzornega sveta toliko večji, saj bo imel na sejah prav predsednik nadzornega sveta dvojni in s tem odločujoč glas.

Buren odziv med malimi delničarji je včeraj sprožil tudi poskus, ki bi otežil sklic izredne skupščine. Po prvotnem predlogu bi lahko uprava in nadzorni svet sklenila, da mora predlagatelj skupščine vnaprej založiti stroške sklica skupščine. Po nasprotovanju malih delničarjev je Valant (ta je zatrjeval, da gre le za povzetek statuta NLB) predlagal, da se ta stavek črta iz predloga, njegov predlog pa je nato v svojem nasprotnem predlogu povzela kar Sava. Ker je predlog za spremembo statuta kar na sami skupščini doživel nekaj »popravkov«, je Damijan Jankovič, solastnik Electe, predlagal, da se v celoti črta tudi člen, po katerem lahko uprava pri dokapitalizaciji izključi prednostno pravico, vendar se je moral nato »zadovoljiti« z napovedjo dveh izpodbojnih tožb na ta sklep, dodatni dve izpodbojni tožbi pa je prispeval še zastopnik Neosa in Avtocolorja. 

Prvi poskus posebne revizije neuspešen Vseslovensko združenje malih delničarjev je imelo pred včerajšnjo skupščino pripravljen predlog za razširitev dnevnega reda z glasovanjem o imenovanju posebnega revizorja, ki bi preveril posamezne posle v zadnjih petih letih. Vendar je lahko predsednik združenja Kristjan Verbič včeraj le prisostvoval skupščini, saj naj v NFD Holdingu ne bi imeli podatka, da je sploh prijavljen na skupščino. Ker se je Verbič pri odločanju o spremembah statuta kljub temu prijavil k besedi, je predsedujoči skupščini Srečko Jadek zahteval, da zapusti skupščino, vendar Verbič njegove zahteve ni želel izpolniti.

Kot smo poročali, spremenjen zakon o pravnih naslednicah pidov omogoča, da lahko že deset delničarjev naslednic pida doseže posebno revizijo. Četudi delničarji na skupščini predloga za imenovanje posebnega revizorja ne sprejmejo, lahko tega na predlog desetih delničarjev imenuje sodišče. Komu je do dokapitalizacije? Delničarji NFD Holdinga so na včerajšnji skupščini potrdili spremembo statuta, po kateri lahko uprava NFD Holdinga z izdajo 6,5 milijona novih delnic poveča osnovni kapital za 20 odstotkov. Pri dokapitalizaciji ima uprava pravico, da v celoti izključi prednostno pravico, dokapitalizacijo pa lahko izvede bodisi s pretvorbo terjatev v delnice bodisi s stvarnimi vložki.

Po neuradnih informacijah naj bi bila dokapitalizacija povezana s turistično dejavnostjo Save in NFD Holdinga, ki ima večinski delež v Hotelih Bernardin. Teh informacij Valant ni želel komentirati niti med skupščino niti po njej. Sava je sicer v zadnjih tednih svoje lastništvo v Hotelih Bernardin povečala že na več kot 8 odstotkov, na zadnji skupščini pa je bila za nadzornico družbe imenovana tudi Antonija Pire iz Save. »Skladno z našo politiko naložbenih načrtov, naj gre za prodajo ali nakup, do njihove uresničitve ne komentiramo,« so nam - sporočili iz Save, ko smo preverjali, kakšne načrte imajo s Hoteli Bernardin. Miha Resman (v sredini) in Miha Dolinar (desno), ki v Savi skrbita za strateške naložbe, ter Aleš Novosel (levo) iz Gorenjske banke so imeli včeraj razlog, da skupščino NFD Holdinga zapustijo zadovoljni. Sava in Gorenjska banka imata namreč od včeraj polovično kvoto v nadzornem svetu NFD Holdinga kljub zgolj petinskemu deležu, s spremembo statuta pa bosta lahko odločitve na skupščini blokirali že, če se nanjo sploh ne prijavita.

portalov

Tuje novice iz regije

Production by Sapiens, d.o.o.
Hosting by Sapiens, d.o.o.