NLB začela razlastitev prvega tajkuna

NatisniNatisni

Medij: Dnevnik Avtorji: Vuković Vesna,Rankov Suzana Teme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: Poslovni Dnevnik Datum: 06. 08. 2009 Stran: 15

Ljubljana - »Po zadnjih informacijah, ki jih imam, se stvari glede Infond Holdinga odvijajo v pravo smer. Banke upnice postajajo lastnice premoženja tako proizvodnih podjetij v skupini kot drugih dejavnosti, od medijev do trgovine. Prepričan sem, da bodo banke kot slovenske finančne institucije s tem premoženjem pametno ravnale in kot najpomembnejše - ohranile skupaj slovensko industrijo pijač. To je zame bila in je srebrnina, ki se ne prodaja, posebno še ne nekemu skrivnostnemu, neznanemu in nepreverjenemu kupcu.« Tako je predsednik nadzornega sveta Pivovarne Laško in njen dolgoletni direktor Tone Turnšek včeraj za Dnevnik komentiral odločitev bank, da začnejo zaplembo premoženja, s katerim je Infond Holding zavaroval svoja astronomska posojila.

S tem je hkrati okrcal tudi Boška Šrota in njegove posle z razvpitim italijanskim poslovnežem Pierpaolom Ceranijem NLB je s prodajo 23,5 odstotka Pivovarne Laško iztržila 64,8 milijona evrov, s prodajo 10,75-odstotnega deleža v Mercatorju pa 66,8 milijona evrov.

Z izjemo 3,9 odstotka Pivovarne Laško, ki jih je kupil Publikum Fin, je bil kupec preostalih deležev podjetje Fin Do, ki je v stoodstotni lasti NLB. »Ker na javni poziv nismo dobili primernih ponudb za zastavljene delnice, se je NLB odločila, da ponudbo za prodajo delnic posreduje v borzni sistem. Ker kupcev za vse ponujene delnice ni bilo, je na koncu nakup večine delnic izvršila odvisna družba NLB,« so pojasnili v banki. Po naših informacijah je nakup delnic, ki naj bi vsaj za zdaj ostale na Fin Do, financirala NLB. Banka Celje, kjer postopkovne komentirajo, je po drugi strani 2,9 odstotka Pivovarne Laško in 2,8 odstotka Mercatorja kupila sama. Posel je bil vreden 25,3 milijona evrov. '

NLB in Banki Celje bodo prihodnje dni sledile tudi druge banke upnice Infond Holdinga, kar so nam uradno ali neuradno potrdili v večini bank upnic. Tako naj bi Abanka Vipa kot tretja največja upnica, ki ji je Infond Holding ob koncu lanskega leta po naših informacijah dolgoval skoraj 26 milijonov evrov, delnice poskušala prodati že danes.

»Gorenjska banka bo ravnala tako, da bo maksimalno zavarovala svoj ekonomski interes. K tem potezam sta nas spodbudili odločitvi NLB in Banke Celje za prodajo delnic,« nam je povedal Gorazd Trček, predsednik uprave Gorenjske banke, ki je od včeraj največja upnica Infond Holdinga.

Konec lanskega leta je njeno posojilo znašalo 43,5 milijona evrov, skupaj pa ima Infond Holding po dostopnih podatkih do domačih bank še 126 milijonov evrov obveznosti. Če bo tudi drugim bankam uspelo unovčiti zavarovanja, bodo skupaj s Publikumom Fin postale lastnice 54 odstotkov Pivovarne Laško in 25 odstotkov Mercatorja.

Po napovedih naših virov se bodo banke najprej poskušale dogovoriti za skupno prodajo četrtine Mercatorja, medtem ko naj bi za zdaj prevladovalo mnenje, da bi bilo treba s prodajo Pivovarne Laško nekoliko počakati tako na izboljšanje razmer na trgu kot razjasnitev finančne slike družbe, ki ji z odškodninsko tožbo zaradi kršitve prevzemne zakonodaje grozijo mali delničarji Mercatorja.

Mercator poleg strateških kupcev še vedno zanima najmanj dva tuja finančna sklada, Bain Capital in CVC Capital. »Kapitalska družba je še vedno zainteresirana za nakup delnic Mercatorja in je pripravljena voditi pogajanja z novim imetniki delnic ali morebitnim prodajalcem,« je včeraj poudaril tudi predsednik uprave državnega Kada Borut Jamnik in dodal:

»NLB kot dober gospodar gotovo ve, zakaj je ta delež prodala prek prodajnega naročila na Ljubljanski borzi.« Niti Boško Šrot, ki je posredno večinski lastnik Infond Holdinga, niti direktor Infond Holdinga Matjaž Rutar včeraj dogajanja nista želela komentirati. Po informacijah več virov je bila prodaja delnic za Šrota in njegove najožje sodelavce presenečenje, čeprav je NLB druge banke o svoji potezi obvestila že prejšnji konec tedna.

Pričakujemo lahko, da bo Šrot s pravnimi sredstvi poskušal izpodbijati prodajo Infondovega premoženja. Govori se že o morebitnih odškodninskih tožbah in kazenskih ovadbah, vendar jim pravni poznavalci ne pripisujejo veliko možnosti uspeha. Po nekaterih informacijah bi se lahko že danes sestal nadzorni svet Infond Holdinga, ki se mora seznaniti z vplivom zasega delnic na poslovanje družbe. Nadaljnje poteze Infond Holdinga najbolj nestrpno pričakujejo banke upnice, ki so sicer že prenehale podaljševati posojila, vendar delnic še niso zaplenile, ker niso potekli vsi pogodbeni roki.

V primeru, da bi Infond Holding razglasil insolventnost, se morajo ustaviti vsi postopki izvršbe. Za banke bo to lahko usodno, saj bodo morale leta čakati na poplačilo iz morebitne stečajne mase. Manj kot dva tedna po tistem, ko je Boško Šrot v Pivovarni Laško ostal brez upravljalskih pravic, se je začel postopek njegove razlastitve. Prvi dve banki upnici sta Infond Holdingu, ki ga vodi Matjaž Rutar (levo), včeraj zasegli 26.4 odstotka Pivovarne Laško in 13.5 odstotka Mercatorja.

Če bo tudi drugim bankam uspelo izpeljati postopke izvršbe, bo Srot ostal brez celega premoženja v pivovarni in Mercatorju. Cerani še ni plačal lastništva Kolonela Po neuradnih informacijah italijanska družba Iniziative Generali 96 Pierpaola Ceranija na slovenske bančne račune Atke-Prime zakoncev Šrot še vedno ni nakazala kupnine za 30odstotni delež Kolonela prek Centra Naložbe, največjega lastnika Infond Holdinga. Vprašanje je, ali bo kupnina sploh kdaj plačana.

Naši viri namreč trdijo, da naj bi pogodba med Ceranijem in Šrotom vsebovala pogoje, ki bodo, milo rečeno, težko uresničljivi. Tako naj bi poleg tega, da bo imenovan za direktorja Kolonela, Cerani zahteval, da mora biti imenovan tudi za generalnega direktorja Pivovarne Laško, medtem ko naj bi sam Infond Holdingu do februarja prihodnje leto zagotovil 450 milijonov evrov dolgoročnih virov financiranja. Infond spet zahteva glasovalne pravice v Laškem Direktor urada za varstvo konkurence Jani Soršak bo prihodnje dni spremljal lastniške premike v Pivovarni Laško in Mercatorju. V primeru, če bo Infond Holding izgubil primat največjega posamičnega lastnika pivovarne, bo urad zelo verjetno končal postopka proti Infond Holdingu kot lastniku Pivovarne Laško in posledično tudi proti Infond Holdingu in skupini Pivovarna Laško kot lastnikoma Mercatorja, zaradi katerih jima je urad odvzel glasovalne pravice. Infond Holding je na urad v torek poslal zahtevo za uresničevanje glasovalnih pravic na skupščini Pivovarne Laško 31. avgusta, na kateri bodo med drugim odločali o imenovanju štirih članov nadzornega sveta.

Za zdaj je zaprosil za glasovanje s celotnim 54-odstotnim deležem, ki pa se je že včeraj zmanjšal skoraj za polovico.

portalov

Tuje novice iz regije

Production by Sapiens, d.o.o.
Hosting by Sapiens, d.o.o.