Predsednik Društva MDS na pristojnem sodišču vložil Predlog za imenovanje posebnega revizorja v družbi Center naložbe, d.d.

NatisniNatisni
Predsednik Društva MDS, Rajko Stanković je v zakonsko predpisanem roku vložil Predlog za imenovanje posebnega revizorja v družbi Center naložbe, d.d. Vložitev predloga za imenovanje posebnega revizorja je bila v imenu 10 malih delničarjev, napovedana že pred skupščino. Na skupščini je bil predlog za razširitev dnevnega reda sprejet in tudi podprt s strani vseh prisotnih delničarjev, razen večinskega lastnika Kolonel, d.d.
 
Ker predlog ni bil sprejet, je skladno s 3. odstavkom 5. člena Zakona o pravnih naslednicah PID-ov (ZPNPID), predsednik Društva MDS v imenu 10 delničarjev, ki so podali pooblastilo za zastopanje na skupščini, na pristojno sodišče v Mariboru, vložil predlog, da sodišče imenuje posebnega revizorja.
 
Cilji reviziji so sledeči:
  1. ugotoviti, iz katerih virov in kdaj so bila pridobljena posojila ter na kakšen način je družba Center Naložbe d.d. zavarovala svoje obveznosti iz prejetih posojil.
  2. ugotoviti, za kakšen namen in kdaj so bila porabljena sredstva iz prejetih posojil in kako so bile v družbi Center Naložbe d.d. terjatve za dana posojila zavarovane.
  3. ugotoviti odgovorne osebe za prekomerno zadolženost družbe Center Naložbe d.d.
  4. ugotoviti višino škode zaradi prekomerne zadolženosti in posledično nesolventnosti družbe, ki so jo utrpeli delničarji družbe Center Naložbe d.d.

Na osnovi teh ugotovitev, bo 100 delničarjev vložilo odškodninsko tožbo zoper odgovorne osebe.

 

Posebni revizor naj bi preveril:

  • Vsa bančna posojila, ki jih je prejela družba Center Naložbe, d.d., za kakšen namen so bila najeta in za kakšen namen so bila porabljena sredstva, pri čemer naj prav tako preveri, ali je bilo podano predhodno soglasje nadzornega sveta družbe.
  • Vsa posojila, ki jih je prejela družba Center Naložbe, d.d., od družb iz Skupine Pivovarne Laško, za kakšen namen so bila najeta in za kakšen namen so bila porabljena sredstva, pri čemer naj tudi preveri, ali je bilo podano predhodno soglasje nadzornega sveta družbe.
  • Vsa posojila, ki jih je družba Center Naložbe, d.d., posodila Infond Holdingu, d.d., za kakšen namen so bila dana in za kakšen namen so bila ta sredstva dejansko porabljena sredstva, pri čemer naj tudi preveri, ali je bilo podano predhodno soglasje nadzornega sveta družbe in ugotovi, ali so bila posojila vrnjena in na kašen način so bila zavarovana v primeru nevračila.
  • Vsa morebitna posojila, ki jih je družba Center Naložbe, d.d., dala družbam Kolonel, d.d., Atki- Prima d.o.o.,  za kakšen namen so bila dana in za kakšen namen so bila ta sredstva dejansko porabljena sredstva, pri čemer naj prav tako preveri, ali je bilo podano predhodno soglasje nadzornega sveta družbe in ugotovi, ali so bila posojila vrnjena in na kašen način so bila zavarovana v primeru nevračila.
  • Ali je kot posojilodajalec družbi Center Naložbe d.d. na kateremkoli dokumentu podpisan Boško Šrot, bivši predsednik Skupine Pivovarne Laško, ter pod kakšnimi pogoji so bila ta posojila vrnjena oziroma kako so bila zavarovana v primeru nevračila.
  • Vse individualne pogodbe članov poslovodstva in nadzornih svetov ter zaposlenih, zunanjih svetovalcev, ter vsa morebitna druga pogodbena razmerja z povezanimi družbami (Infond Holding, d.d., Atka – Prima d.o.o., Kolonel, d.d.).
  • Koliko so si člani poslovodstev in člani nadzornih svetov v času od 24. julija 2007 do 31. decembra 2009 izplačali nagrad ( v materialni ali nematerialni obliki).
  • Preveri naj tudi gospodarnost vseh stroškov pri organizaciji skupščine z dne 3. decembra 2009, zlasti zato, ker poslovodstvo oz. pripravljalci skupščine niso pripravili gradiva za skupščino skladno z določili ZGD-1 (prospekt za dokapitalizacijo ni bil podan na ATVP) in so s tem povzročili družbi nepotrebne stroške (organizacija skupščine) in gospodarsko škodo (kazen ATVP). Ob tem naj se preveri tudi odgovornost predsedujočega odvetnika in notarja, ki bi morala, glede na njuno izkušenost in ugled, na tako evidentno pomanjkljivost poslovodstvo pravočasno opozoriti.
  • Vse ostale morebitne sporne posle, katere bo zaznal pri pregledu poslovne dokumentacije.

Zakona o pravnih naslednicah PID-ov (ZPNPID)

5. člen

(posebne določbe glede na zakon, ki ureja gospodarske družbe)

(1) Ne glede na določbe zakona, ki ureja gospodarske družbe, se za družbe naslednice uporabljajo določbe tega člena.

(2) Za sprejem sklepa skupščine o spremembi statuta in sklepa o statusnem preoblikovanju je potrebna večina najmanj 3/4 celotnega osnovnega kapitala družbe. Pri izračunu kapitalske večine se od osnovnega kapitala odštejejo lastne delnice. Sklep, sprejet v nasprotju s prejšnjima stavkoma, je ničen.

(3) Predlog za imenovanje posebnega revizorja zaradi preveritve ustanovitvenih postopkov ali vodenja posameznih poslov, ki so bili izvršeni po uveljavitvi tega zakona, lahko skupščini poda deset delničarjev. Če skupščina tak predlog zavrne, imenuje posebnega revizorja sodišče na predlog najmanj desetih delničarjev. Posebni revizor je lahko imenovan samo enkrat za preveritev ustanovitvenega postopka in enkrat za preveritev vodenja posameznega posla.

(4) Sodišče imenuje izrednega revizorja zaradi podcenitve postavk v letnem poročilu na predlog najmanj desetih delničarjev. Ugotovitve izrednega revizijskega poročila o višini ovrednotenja izpodbijanih postavk lahko z ugovorom izpodbija najmanj sto delničarjev. Izredni revizor se lahko imenuje samo enkrat za preveritev pravilnosti ovrednotenja posamezne postavke in enkrat za dopolnitev prilog k računovodskim izkazom.

(5) Tožbo za povrnitev škode lahko v svojem imenu in za račun družbe naslednice vloži najmanj sto delničarjev.

(6) Družba naslednica mora pri statusnem preoblikovanju vsem delničarjem, ki ne glasujejo za tak sklep, ponuditi v roku treh mesecev primerno denarno odpravnino skladno s 385. členom ZGD-1 in jo plačati ob upoštevanju določil drugega odstavka 4. člena tega zakona.

(7) Pri določitvi primerne denarne odpravnine, pri uveljavljanju pravice do izključitve manjšinskih delničarjev iz družbe naslednice in pri določitvi primerne denarne odpravnine pri uveljavljanju pravice manjšinskih delničarjev do izstopa iz družbe naslednice, morajo glavni delničar, eden ali več revizorjev in sodišče upoštevati določbe zakona, ki ureja gospodarske družbe.


 

portalov

Tuje novice iz regije

Production by Sapiens, d.o.o.
Hosting by Sapiens, d.o.o.