Energetska panoga dokazljivo in bistveno zaostaja za primerljivimi rezultati iz Evrope

NatisniNatisni

Društvo - Mali delničarji - Skupaj smo močnejši (Društvo MDS) je že od avgusta 2009 dalje aktivno vključeno v dogajanje v elektrodistribucijskih podjetjih. Po izvolitvi novih nadzornih svetov posameznih Elektro podjetij so zastopniki malih in manjšinskih delničarjev ostali brez možnosti soupravljanja in nadzora. S tem so bili tudi postavljeni v podrejen položaj in še vedno igrajo vlogo »sponzorjev«, saj ta podjetja, žal, niso niti približno stroškovno učinkovita, kot je to npr. v tujini. Mali in manjšinski delničarji podpiramo usmeritve AUKN, saj iz priložene tabele izhaja, da so postavljeni cilji še vedno daleč od evropskega povprečja. Izplačila 13 plač, božičnic in nagrad naj bodo odvisna le od poslovnega rezultata in uspešnosti panoge, ne pa predmet groženj »z mrkom«.

 

Ljubljana, 02. december 2011


 

EBIT marža slovenske Elektro-distribucije kar 56 oz. 38-krat manjša od evropske

Za primerjavo učinkovitosti prilagamo tabelo na presečni datum 31.12.2007 s podatki o primerljivih tujih Elektro distributerjih. Iz tabele je razvidno, da so naša Elektro distribucija v letu 2007, torej v času razcveta, vidno zaostajala po vseh kazalnikih. V kolikor izpostavimo in primerjamo le podatek EBIT marže je le-ta v integriranih evropskih podjetjih znašal v povprečju 16,8 %, v distribucijskih evropskih podjetjih 11,4 %, pri nas pa le 0,3 %  - kar je 56-krat manj od integriranih podjetij oz. 38-krat manj od drugih evropskih distribucijskih podjetij.

EBITDA marža slovenske Elektro-distribucije kar 2,74 oz. 1,8-krat manjši od  evropske

Če primerjamo podatke po kazalniku EBITDA marže, je naša Elektro distribucija v dobrih časih pred recesijo času zaostajala za integriranimi evropskimi podjetji. Ta kazalnik je namreč bil v integriranih evropskih podjetjih v povprečju 26,5 %, v distribucijskih evropskih podjetjih 17,6 %, pri nas pa samo 9,8 %. To pomeni, da je bil kar 2,74-krat manjši od integriranih oz. 1,8-krat manjši od drugih evropskih distribucijskih podjetij.

 

'Return on  Equity' slovenske Elektro distribucije kar 21,2-krat oz. 16,3-krat manjši od  evropske

Primerjava kazalnika »Return on Equity« še pokaže, da je naša Elektro distribucija v času konjunkture zaostajala za integriranimi evropskimi podjetji. Ta kazalnik je bil v integriranih evropskih podjetjih v povprečju 19,1 %, v distribucijskih evropskih podjetjih 14,7 %, pri nas pa samo 0,9 %. Iz tega izhaja, da je bil kar 21,2-krat manjši od povprečja integriranih oz. 16,3-krat manjši od povprečja evropskih distribucijskih podjetij.

 

Mali in manjšinski delničarji želijo primerljivo poslovanje z Evropo

Sindikati delavcev energetike grozijo s stavko, saj naj bi po njihovem prepričanju Elektro podjetjem grozila privatizacija, odpovedal naj bi socialni dialog, obenem pa naj bi bile kršene tudi kolektivne pogodbe.

Na drugi strani, mali in manjšinski delničarji želimo, da slovenska Elektro distribucija posluje primerljivo z drugimi evropskimi Elektro podjetji in daje ustrezni dividendni donos. Ne gre spregledati dejstva, da ravno mali in manjšinski delničarji v taistih podjetjih pokrivajo pomemben lastniški segment (20,5 % v vseh 5 Elektro distribucijskih podjetjih) in si ne želijo več biti v vlogi »sponzorjev«, ki samo plačujejo, za svoj vložen delež pa ne dobijo ničesar.

Morda edina svetla izjema v letih životarjenja pa so bile letošnje dividende.

 

Povečati je potrebno stroškovno učinkovitost in donosnost

Sindikatom svetujemo, naj si priloženo tabelo ter analizo dobro ogledajo in preučijo, skupaj z vodstvi Elektro distribucije in drugih podjetij v energetiki. Obenem pa naj se vprašajo, kje so vzroki za takšen velikanski zaostanek učinkovitosti in donosnosti. Priporočila, ki jih je AUKN objavila, so namreč mnogo nižja od evropskega povprečja, mali in manjšinski delničarji pa bi z veseljem ostali deležniki v teh podjetjih, v kolikor bi se rezultati približali vsaj polovici evropskega povprečja po vseh kazalnikih. Ker pa temu ni tako in najbrž zaradi groženj sindikatov s stavko (morda celo z »energetskim mrkom«), nimamo druge poti, kot da zapustimo ta podjetja, v katerih so posamezni delničarji dejansko ujetniki od zapolnitve privatizacijske luknje dalje.

 

Božičnice, 13 plače in druge nagrade, naj se izplačajo le če so rezultati, ki prinašajo tudi ustrezni dividendni donos

Naj na koncu povemo še to, da tudi mali in manjšinski delničarji želimo imeti stabilno omrežje in oskrbo. Sindikate bomo podprli pri prizadevanjih za pošteno plačilo delavcev v stroki, vendar jih tudi opozarjamo in pozivamo, naj postorijo tudi kaj v smeri stroškovne učinkovitosti in primerjalne konkurenčnosti z drugimi evropskimi Elektro podjetji, ne le v časih »debelih krav«, temveč tudi takrat, ko se celotno gospodarstvo spopada z izjemnimi težavami in izzivi globalne krize.
 

portalov

Tuje novice iz regije

Production by Sapiens, d.o.o.
Hosting by Sapiens, d.o.o.