DachsLeaks - Argumenti uglednih profesorjev se podirajo kot 'hiša iz kart'

NatisniNatisni

Vse bolj očitno je, da je bil kapital slovenskih bank decembra 2013 namerno izračunan za negativnega, česar namen je bil izbris delnic in podrejenih obveznic ter s tem popolno podržavljenje bank, stranska posledica pa bistveno previsoka dokapitalizacija in s tem nepotrebno razmetavanje davkoplačevalskega denarja. Vse bolj očitno pa postaja tudi, da so bili obremenitveni ("stresni") testi ECB oktobra 2014 za slovenske banke namerno izdelani pod skrajno pesimističnimi predpostavkami (o teh je odločala Banka Slovenije!) z namenom, da bi ti rezultati zameglili že omenjeno razmetavanje davkoplačevalskega denarja.

 

Ljubljana, 04. marec 2015


 

V bran Banki Slovenije, ki vseskozi ponavlja, da naj bi obremenitveni testi oktobra 2014 potrdili pravilnost izračuna kapitala in višine dokapitalizacije decembra 2013, se je vključil še dr. Igor Masten, sicer pogodbeno zaposlen na Banki Slovenije, in v objavi na portalu SIOL v besednjaku, dokaj nenavadnem za univerzitetnega profesorja, zapisal, da gre za "nabijanje v prazno" in "mešanje polente", saj naj bi bili "obremenitveni scenariji za Slovenijo podpovprečno strogi in je imela večina držav evroobmočja strožje predpostavke".

Številk, ki bi to potrjevale, dr. Masten ni navedel, že v času, ko je svoje trditve zapisal, pa je bilo tudi dokaj jasno, zakaj. Že drugi grafikon v poročilu o rezultatih obremenitvenih testov namreč pove, da bi se po negativnem scenariju teh testov, ki je bil specifičen za vsako državo, kapitalska ustreznost bank do konca prihodnjega leta daleč najbolj poslabšala prav v Sloveniji: za 15 odstotnih točk, druga najslabša je Grčija z 10, tretji pa Ciper z 9 odstotnimi točkami poslabšanja.

Le en teden je bilo treba počakati, da smo dobili že tudi prve dokončne rezultate, ki kažejo, kako zavajajoče so bile trditve dr. Mastena. Včeraj je NKBM objavila revidirane izkaze za konec leta 2014 in njen revizorsko potrjeni količnik kapitalske ustreznosti CET1 znaša 25,75 % (stran 6). V obremenitvenem testu ECB, ki je bil objavljen 26. oktobra 2014, pa je bil za NKBM po osnovnem (torej bojda najbolj verjetnem!) scenariju za konec leta 2014 predviden CET1 v višini 15,2%, po negativnem pa 11,4% (stran 153 dokumenta oziroma stran 161 datoteke PDF).

 

 

Zato Društvo MDS poziva dr. Mastena, da v bran svojemu ugledu razloži, kako komentira velikansko odstopanje dejanskega CET1 NKBM ob koncu leta 2014 od tistega, ki ga je 26. oktobra 2014 napovedal obremenitveni test? Se je v oceni, da naj bi bil test "za Slovenijo podpovprečno strog", zmotil in je svojo napako pripravljen priznati? Ali pa namerava vztrajati v trditvah, katerih namen je zadovoljiti svojega delodajalca, in se pri tem še naprej 'požvižgati' na dejstva?

portalov

Tuje novice iz regije

Production by Sapiens, d.o.o.
Hosting by Sapiens, d.o.o.