Ali je slovenska pregovorna »fovšarija in zaplankanost« sokriva za dokončni polom cerkvenih holdingov?

NatisniNatisni

V Društvu Mali delničarji Slovenije (Društvo MDS) se žal ne moremo znebiti grenkega občutka, da bi v primeru enotnega (solidarnega) nastopa slovenske cerkve bil možen drugačen konec finančne kalvarija Mariborske nadškofije.  Da je temu morda tako nakazuje tudi javna izjava  Marjan Turnšek, mariborskega nadškofa, ki je 15.02.2012 med drugim dejal »Prizadetim malim delničarjem bi lahko bila škoda povrnjena le, če bi se sistem rešil, zato smo vse napore vlagali v rešitev celotnega sistema. V ta namen smo se srečali s predstavniki malih delničarjev in jim predstavili naše napore in predloge rešitev, ki so jih pripravili naši zunanji in notranji svetovalci. Žal teh predlogov vse banke niso sprejele, temveč so rešitev pogojevale z dokapitalizacijo, ki pa je Nadškofija ni zmogla. Zato smo iskali vlagatelja, vendar se je žal postopek ustavil pri zahtevanih garancijah.«

 

Ljubljana in Maribor, 28. februar 2012


 

Iz te izjave nadškofa Turnška izhaja tisto, kar Rajko Stanković predsednik Društva MDS vseskozi poudarja, da bi stečaj, ki je najslabša opcija za male delničarje, saj pri tem ostanejo brez vsega, morda bilo možno preprečiti, če bi vsi (v cerkvi) nastopali enotno ter pri tem pozabili na medsebojno 'rivalstvo'. S tem bi lahko preprečili finančni zlom in »pognali mlinsko kolo uspešne prisilne poravnave«, kot se je slikovito pater Lojze Cvikl na sestanku 07.03.2011 s predstavniki Društva MDS. 

Sprašujemo se, ali bomo kdaj spoznali akterje iz slovenske cerkve 'ki so izdatno pripomogli' k nerazumni pasivnosti uradnega Vatikana, ki se razen z angažiranjem finančnih svetovalcev Rothschild ni izdatneje finančno vpletel v morebitno reševanje nasedle barke, pa čeprav bi to po našem mnenju storili zlahka in v skladu z načelom »v dobrem in slabem«, torej; če se iz lokalnih cerkva lahko prelivajo pozitivna sredstva v Vatikan, bi se morala prelivati sredstva iz Vatikana nazaj, ko so le te v težavah, po načelu solidarnosti.

 

Mar je res 'ceneje za Vatikan in slovensko cerkev' pustiti na cedilu nekaj več kot 65.000 malih delničarjev, katerih cca. 80 % predstavljajo verniki, ki so svoje prihranke (certifikate in prihranke) vložili v cerkvene sklade, ki so se preoblikovali v Zvon Ena in Dva Holding?

Pri tem ne gre pozabiti, da so ljudje (po večini verniki) vlagali v Krekove sklade zaradi zaupanja v institucijo Cerkve, saj so verjeli v pravičnost, moralo in poštenost upravljavcev premoženja, vse to pa je steber cerkvenega nauka.

Hkrati moramo v Društvu MDS povedati, da se je sicer po menjavi na mariborski nadškofiji novi nadškof Marjan Turnšek aktivno, za razliko od svojega predhodnika, vključil v reševanje nasedlih finančnih naložb nadškofije, skupaj z novim ekonomom patrom Lojzetom Cviklom, a ob tem sta očitno ostala sama, saj je parcialno unovčevanje zastavljenega premoženja poleg Nove KBM med prvimi začela tudi cerkvena družba Metropolitana. 

 

Nadzor odpovedal tako v cerkvi kot v gospodarskih družbah

Da pa sta lahko oba holdinga zabredla tako globoko, pa je poleg poslovodenja verjetno kriv preslab nadzor tako v gospodarskih družbah Mariborske nadškofije, kot tudi neupoštevanje »finančnih navodil o poročanju« predpisanih s strani vatikanskih oblasti, saj naj bi glede na navedbe v posameznih medijih »morali za vsako transakcijo oz. zadolžitev večje od 1 mio EUR biti ustrezno uradno seznanjeni oz. bi le to morali odobriti.« Kdo vse je prekoračil cerkvena pooblastila bo morda ugotavljala Cerkev, morebitna negospodarna dejanja bivših nadzornikov in poslovodstev, pa bo preverjalo sodišče. Če bo sodišče našlo elemente negospodarnih dejanj lahko naloži povrnitev finančne škode tudi z zaplembo osebnega premoženja, pa čeprav morebitna sodba nebi  pomenila možnosti za vsaj delno denarno poplačilo delničarjev, je le ta pomembna iz moralno etičnih razlogov, saj je prišlo po našem mnenju do zavestnega oškodovanja delničarjev in neustreznega in nepravočasnega ukrepanja Nadzornih svetov družb. 

 

Razlastitev v T-2 zabila zadnji žebelj v krsto cerkvenih holdingov

Da bo prišlo do včerajšnje objava začetka stečajnega postopka Zvon Ena Holding, d.d., je bilo slutiti ob objavi novice o potrjeni »uspešni prisilni poravnavi T-2«, katerega donedavni največji lastnik Zvon Ena holding, d.d., je bil razlaščen na dvomljiv način, saj pri lanski dokapitalizaciji ni mogel sodelovati, saj v osem dnevnem roku med velikonočnimi prazniki, ni uspel dobiti »obveznega privoljenja sodišča«, ki po našem vedenju o tej zahtevi vse do danes sploh še ni odločalo.

 

Ali je 172 mio EUR kapitala T-2, sodišče poklonilo sedanjim lastnikom T-2 in njihovim »botrom iz ozadja«?

V Društvu MDS se sprašujemo kako je možno, da je višje sodišče v Mariboru obravnavalo samo pritožbo Telekoma Slovenije ne pa tudi pritožbe oz. tožbe Zvon Ena holding, d.d., ki je bi pred razlastitvijo največji 95 % lastnik.

V oči bode tudi dejstvo, da bo sedaj 'pretekla vlaganja v razvoj omrežja', ki žal niso bila učinkovito nadzorovana 'pokasiral' očitno nekdo drug in tudi na ta način bodo posredno oškodovani delničarji Zvonov.

V zvezi z domnevnimi nepravilnostmi v T2 teče pred kazenski postopek (v kakšni fazi in kakšne so ugotovitve žal ne vemo), ki raziskuje zlasti 'enormna prefakturiranja' (enega in istega opravljenega dela) in sume tako imenovanih 'missing traderjev', ki so pomenili znaten minus v blagajni plačnika in največjega lastnika Zvon Ena Holding, ter ga še globlje pognali v brezno finančnega bridkega konca.

portalov

Tuje novice iz regije

Production by Sapiens, d.o.o.
Hosting by Sapiens, d.o.o.