21. skupščina Telekoma Slovenije - "medsebojni obračun" prejšnje Uprave in NS ter sporna neodvisnost Deloitte revizije, ki je delničarje stala kar 400.000 EUR

NatisniNatisni

Na današnji skupščini so pooblaščenci MDS zastopali 22.325 delnic oziroma 0,43 % zastopanega kapitala. Delničarji Telekoma Slovenije so se po obširni razpravi seznanili s posebnim revizijskim poročilom Deloitte revizije o poslovanju družbe, ter potrdili posebnega pravnega pooblaščenca, ki bo v naslednjih šestih mesecih preveril, ali bi bila vložitev odškodninskih tožb pravno utemeljena. To delo bo opravila odvetniška pisarna Ilić, ki jo je kot najcenejšo izbral Kad na osnovi treh prejetih ponudb.

 

Ljubljana, 07. marec 2012


 

Hipotetična škoda 21,5 mio EUR, revizija stala šokantnih 400.000,00 EUR

Direktor Deloitte revizije, d.o.o. Yuri Sidorovich je pojasnil, da so (21,5 milijonsko) škodo izračunali na podlagi predpostavk in da so se nadzorniki po njegovem mnenju še premalo vtikali v njihovo delo. Sicer pa Sidorovich trdno stoji za poročilom, vse očitke zavrača, odškodninske odgovornosti pa jim ni moč naprtiti, saj so »podali svoje pošteno neodvisno mnenje«. Foto: Tit Košir - Većer.

Pri tem se nehote postavlja vprašanje glede neodvisnosti mnenja revizijske hiše Deloitte, saj naj bi le ta pripravila dve različni reviziji, sklicujoč se na dejstvo, da naj bi revizija, ki je nosila decembrski datum, bila osnutek, čeprav tega v revizijski hiši navkljub astronomski ceni niso uspeli zapisati na prvo stran dokumenta.

 

Kaj pa moralna odgovornost revizorjev?

Predsednik Društva MDS Rajko Stanković je g. Sidorovichu pojasnil, da je njihova revizija morda res skladna z določili mednarodnega standarda, a je več strokovnjakov iz stroke prepričanih, da je cena revizije nad vsako razumno mejo. Spomnil je tudi, da bi lahko prevzeli pri napačnih ocenah vsaj moralno odgovornost, če že ne želijo odškodninske, ter jih spomnil, da na osnovi njihovega napačnega izračuna glede 10 % deleža TTG na Slovaškem sedaj sodno obravnavajo nekdanje nadzornike Luke Koper, ki so verjeli njihovim cenitvam in ocenam o vrednosti deleža, katere razkorak se je izkazal kasneje ob izredni reviziji PWC iz 50 mio na vsega 11,5 mio EUR.

 

Posnetek 21. skupščine delničarjev družbe Telekom Slovenije, d.d., za ogled pritisnite TUKAJ.

 

Obširna razprava navrgla kar nekaj dvomov glede točnosti poročila revizorjev

Člani bivše uprave Bojan Dremljem, dr. Filip Ogris Martič in Dušan Mitič so v obsežnih ugovorih, odgovorih in komentarjih vse očitke argumentirano zavračali. Posebno revizijo je naročila prejšnja skupščina delničarjev, poročilo pa je Deloitte predhodno obravnaval samo z aktualnim nadzornim svetom, ki je v dveh petinah preiskovanega časa tudi sam preiskovanec, kar vnovič meče dvom v neodvisnost revizorja in enakopravno obravnavo revidirancev. Veliko je bilo debate tudi o tem ali so vpogledali v vse dokumente ali ne, pri čemer se je g. Sidorovich skliceval na neizorčanje materiala s strani predstavnikov družbe, na drugi strani pa so v Telekomu Slovenije dejali da so vse želene dokumente revizorju izročili takoj ko je za njih zaprosil.

 

Odtekanje informacij iz NS in revizijske komisije

Andraž Grahek iz KD skladov je bil zgrožen nad razkrivanjem dela tajnih dokumentov in zahteval javno objavo vseh, kar pa dokazujejo ničelno, katastrofalno zaupanje v korporativno vodenje.

 

Posebni pravni zastopnik odvetniška pisarna Ilić

Delničarji so z 99,6 % glasov sprejeli nasprotni predlog Kada in Soda, ki od sedanje uprave zahteva, naj pred vložitvijo morebitnih tožb pridobi predhodno pravno oceno njihove utemeljenosti. Predlog je skladen tudi s stališči Agencije za upravljanje kapitalskih naložb, ki zastopa državo kot Telekomovega največjega lastnika.

Potrjeni predlog določa tudi posebnega zastopnika, odvetniško družbo Ilić, ki bo pripravila omenjeno pravno oceno in, skladno z njo, tudi morebitne nadaljnje pravne postopke.

 

Skupščina seznanjena s tožbo v primeru On.net-a

Skupščina se je tudi samo seznanila z dejstvom, da je tožba v primeru makedonskega On.net-a v teku; po besedah Bojan Dremlja pa se le ta nanaša na čas, ko ne on ne člani njegove uprave niso bili zadolženi za ta projekt in ni bil predsednik uprave Telekoma Slovenije. Največ bi morda lahko vedel takratni direktor Siol-a Tomaž Berginc. Slednji, sedanji predsednik NS Telekoma Slovenije je pojasnil, da je bil res zadolžen za ta projekt, a da revizorji nanj nimajo pripomb.

 

Skupščina potrdila spremembe statuta

Prav tako je skupščina brez razprave sprejela spremenjeni predlog dopolnitev statuta Družbe Telekom Slovenije, ki ga je pripravil AUKN.

portalov

Tuje novice iz regije

Production by Sapiens, d.o.o.
Hosting by Sapiens, d.o.o.