SCT d.d.

Delavci SCT na zavod, Ivan Zidar pa po zdraviliščih, bolnišnicah in sodiščih

Medij: Delo Avtorji: N. G.,Pavlin Cveto Teme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: Gospodarstvo Datum: 12. 08. 2011 Stran: 9

Kaj delajo nekdanji vodilni, nadzorniki in lastniki SCT

Zdravje ga zapušča, a poslovno menda še deluje - Ustanovil je tudi družbo Gradinal in hkrati menda išče nove posle za svoj SCT Holding - Svoja pomočnika Aleksandra Mezeta in Janeza Jamnika je izplačal

Ljubljana - Da je pri nas veliko stvari narobe, ni treba posebej poudarjati. Tudi to, da so nekateri direktorji, ki so se šli menedžerske prevzeme, izžemali podjetja do zadnjega diha, samo da bi po svojih megalomanskih načrtih postali njihovi lastniki. Pri tem so jim velikodušno pomagali tudi banke in sistem, ki rešuje lastnike, namesto delavce in insolventna podjetja. Na Zahodu je nasprotno. Propad podjetju praviloma omogoči nov začetek, medtem ko lastnikom kapitala povzroči izgubo.


V primeru SCT bodo oškodovanci zaposleni, ki so brez nekaj zadnjih plač pristali na zavodu za zaposlovanje, podizvajalci, ki jim je SCT dolžan desetine milijonov evrov, ter banke in drugi upniki, pri katerih se je zadolžil za stotine milijonov evrov, ki jih ti nikoli ne bodo videli. Nič pa se ne bo zgodilo vodilnim, ki so v času tranzicije in tajkunizacije postali lastniki podjetij, ki so jih izčrpavali toliko časa, da so postali večinski lastniki, hkrati pa je to največkrat pomenilo konec in stečaj podjetja. Vodilni so pravočasno poskrbeli zase, so preskrbljeni, nobenemu se ne bo nič zgodilo in jim tudi v prihodnje ne bo šlo slabo.

Kriv, ni kriv

Medij: Manager Avtorji: Ni avtorja Teme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: Gor & dol Datum: 08. 06. 2011  Stran: 7

Če manager sklene tako sporen posel, da ga stane položaja, je nenavadno, da na skupščini dobi razrešnico. Pa seje na zadnji skupščini Petrola zgodilo prav to. Spomnimo, Petrol je pod vodstvom Aleksandra Svetelška milijonske terjatve do SCT zavaroval v. zemljiščem in nepremičninami po dvakratno precenjeni vrednosti, kar je Svetelška v začetku leta odneslo iz naftnega trgovca. Mali delničarji so na skupščini sicer predlagali, da se nekdanji upravi ne podeli razrešnice za lani, a so bili gladko preglasovani. Izid glasovanja je bil pričakovan, če se spomnimo nedavnih izjav prvega nadzornika v Petrolu Tomaža Kuntariča iz paradržavnega Soda (na sliki ob prihodu na skupščino), ki si je roke opral z revizijo. Ta je pri določenih poslih sicer ugotovila napake, a menda nenaklepne in so bile posledica posebnih okoliščin. Pričakovati ni niti odškodninskih tožb. Kuntarič očitno ne deli mnenja svojega 'paradržavnega' kolega, da se dobre upravljavske prakse lahko oblikujejo le, če se sankcionirajo slabe in nagrajujejo dobre.

Nov udarec za upnike SCT: Zidar tovarno asfalta prodal pod likvidacijsko vrednostjo

Medij: Dnevnik Avtorji: Cirman Primož Teme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: Poslovni Dnevnik Datum: 04. 05. 2011 Stran: 21

Ljubljana - Vse bolj je jasno, da 2300 upnikov SCT od nedavne prodaje Tovarne asfalta Črnuče, ene zadnjih finančno zdravih družb iz poslovnega sistema SCT, ki jo je Cestno podjetje Ljubljana (CPL) kupilo od SCT Naložb, ne bo imelo nič.

Po podatkih, ki smo jih pridobili v uredništvu Dnevnika, je tako podjetje SCT Naložbe, ki je v lasti SCT, za 51 odstotkov Tovarne asfalta Črnuče iztržilo 3,3 milijona evrov, kar je 1,5 milijona evrov manj od likvidacijske vrednosti omenjenega deleža. Januarja letos so namreč v SCT načrtu finančne reorganizacije, ki so ga v okviru prisilne poravnave poslali na sodišče, predložili tudi poročilo pooblaščene cenilke Silvane Jagodic iz podjetja BDO. Ta je v njem zapisala, da likvidacijska vrednost 51 odstotkov tovarne asfalta po metodi čiste vrednosti sredstev na dan 30. september 2010 znaša dobrih 4,8 milijona evrov.


Upnikom bi bolj koristila prodaja SCT Naložb

Povzeto, kupnina za 51 odstotkov delujoče črnuške tovarne, ki je imela septembra lani ob 15,4 milijona evrov kapitala manj kot 3,3 milijona evrov obveznosti, je bila tako krepko manjša od 51 odstotkov vsote, ki bi jo njegovi lastniki iztržili od prodaje posameznih delov premoženja podjetja po njegovi likvidaciji. Prav tako je manjša od knjižne vrednosti 51-odstotnega deleža, ki jo je pooblaščena cenilka postavila pri štirih milijonih evrov.

Kako je SCT plačeval odvetnike

Medij: Finance Avtorji: Sovdat Petra Teme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: Dogodki in ozadja Datum: 20. 04. 2011 Stran: 6

Odvetniku Korošcu skoraj 300 tisoč evrov, Senici 72 tisočakov, Kecmanu 62.320, Penku pa 126 tisoč evrov

SCT je štirim odvetniškim pisarnam, Dušana Korošca, Mira Senice, Dušana Kecmana in Boštjana Penka, v letih 2009 in 2010 nakazal skupaj več kot pol milijona evrov, kažejo dokumenti, ki jih hranimo v uredništvu.

Ne v SCT ne v omenjenih odvetniških pisarnah nam zneskov iz dokumentov, ki smo jih dobili, niso želeli potrditi, niso pa jih niti zanikali.

Dušanu Korošcu največ, skoraj 300 tisočakov

Absolutni »zmagovalec« v kategoriji odvetniških poslovz SCTje po dokumentih, s katerimi razpolagamo, odvetnik Dušan Korošec. Med 30. septembrom 2009 in 8. decembrom 2010 je SCT Korošcu izplačal 294.253,69 evra, kažejo dokumenti. Sodeč po dokumentih, je Korošec zadnje plačilo v minulem letu, izplačano 8. decembra, vvišini 33.507,66 evra, SCT vrnil ali pa ima ta znesek v dobropisu. Kakšne storitve je za SCT opravil Korošec, molčijo v SCT in tudi Korošec. Spomnimo, Korošca je Petrol reševal v poslih z SCT. Petrol je od njega odkupil terjatve do SCT in tudi zaradi tega je januarja moral oditi dotedanji predsednik uprave naftnega trgovca Aleksander Svetelšek.

SCT Senici 72 jurjev, Senica SCT 54 tisočakov

Svetelška utegnejo odnesti posli z Zidarjevim SCT

Medij: Dnevnik Avtorji: Vesna Vuković, Matjaž Polanič Teme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: Poslovni dnevnik Datum: 08. 01. 2011 Stran: 20
 
Ljubljana - Nadzorni svet Petrola pod vodstvom Tomaža Kuntariča bo na ponedeljkovi izredni seji razpravljal o celotnem poslovnem odnosu med Petrolom in SCT, ki je konec leta razglasil insolventnost. Nadzorniki so že dobili celotno gradivo, ki pa po neuradnih informacijah nakazuje, da Petrol pri poslovanju z SCT ni ravnal kot dober gospodar.

Predsednik uprave Petrola Aleksander Svetelšek bo moral nadzornikom, ki jih vodi mag. Tomaž Kuntarič, v ponedeljek pojasniti, kako je z odkupom dodatnih terjatev do SCT koristil Petrolu.
 
Ti in še nekateri drugi posli, zlasti pa nestrinjanje s poslovno kulturo, ki naj bi jo v nacionalnem trgovcu z naftnimi derivati uvajal Aleksander Svetelšek, vedno več članov nadzornega sveta prepričuje v to, da bi morali na tokratni seji odločati tudi o tem, ali je Svetelšek še primeren za vodenje Petrola.
 
 

Prvi mož Petrola bo moral tako v ponedeljek pojasniti, zakaj natančno je Petrol sploh odkupil terjatve odvetnika Dušana Korošca do SCT in kako naj bi to pripomoglo k znižanju izpostavljenosti do SCT, kar trdijo v Petrolu. Da terjatve postajajo neobvladljive, so po naših informacijah nadzorniki Svetelška opozorili že na eni od zadnjih sej. Samo v prvih devetih mesecih minulega leta so se namreč kratkoročne poslovne terjatve Skupine Petrol zvišale za kar 56 milijonov evrov, na skoraj 300 milijonov evrov.

Nadzorniki danes o terjatvah SCT

Medij:Delo Avtorji:Tekavec Vanja Teme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: Gospodarstvo Datum: 07. 01. 2011 Stran: 9
 
Na hitro sklicana seja nadzornega sveta Petrola
 
Ugotavljali bodo, kakšne posledice bi lahko imel za družbo pred kratkim sklenjeni posel s SCT in odvetnikom Dušanom Korošcem. Je Petrol odvetniku Korošcu nakazal nekaj manj kot 160.000 evrov?
 

Nadzorniki Petrola bodo danes od uprave družbe pod taktirko Aleksandra Svetelška zahtevali odgovore o javno vse odmevnejšem pobotu terjatev do družbe SCT Ivana Zidarja. Današnjo sejo NS je sklical njen predsednik in glavni nadzornik Petrola Tomaž Kuntarič (direktor Slovenske odškodninske družbe), ki včeraj še ni imel odgovora na vprašanje, ali so v poslu SCT-odvetniška družba Dušan Korošec-Petrol nastale morebitne škodljive posledice za Petrol. Odgovore pričakuje danes. »Pričakujemo, da nam bo uprava predstavila posel in da ta ni imel škodljivih posledic za Petrol,« je poudaril Kuntarič. Po njegovih navedbah je bila današnja seja sklicana »na hitro« na željo nadzornikov in uprave, na vprašanje, ali je Petrol odvetniku Korošcu nakazal (plačal) za nekaj manj kot 160.000 evrov, pa je prvi nadzornik odgovoril: »Naj bi mu. Dokumentov o tem še nisem videl.«
 
Umazana podrobnost je insolventnost SCT
 
Informacijo o zdaj že razvpitem odkupu (pobotu) terjatev je prvi objavil časnik Finance. Po njegovih navedbah je Petrol pred časom prevzel približno 160.000 evrov dolga SCT do odvetniške družbe Dušana Korošca, ta pa naj bi v zameno »uredila« zavarovanje dolga SCT do Petrola. SCT namreč nima dolgov le do odvetniške družbe Korošec, temveč tudi do Petrola. Temu po nekaterih informacijah samo za gorivo dolguje od 12 do 15 milijonov evrov; zato je Petrol menda naknadno zahteval zavarovanje dolga z nepremičnino, kar naj bi uredila prav odvetniška družba Korošec, od katere je Petrol odkupil terjatev v višini 160.000 evrov. Odkup terjatev sam po sebi seveda ne bi bil sporen, če ne bi največji domači gradbinec pred koncem lanskega leta razglasil insolventnosti in vložil predloga za prisilno poravnavo.

»To hipotetično lahko pomeni dvoje,« je včeraj na podlagi javno znanih informacij o poslu SCT-Petrol ugibal Rajko Stanković, predsednik Društva - Mali delničarji - Skupaj smo močnejši. »Prvič, da je Petrol sklenil dober posel, saj je s hitrim manevrom še pred objavo predloga za prisilno poravnavo zaprl svojo terjatev do SCT in v zameno za večmilijonski dolg dobil »ekvivalentno« premoženje v obliki (prodajljivih) zemljišč.
 
Po drugi strani lahko posel s SCT tudi pade, dodaja Stanković. »Če bi šel SCT v stečaj, bi lahko preostali upniki izpodbijali pogodbo med njim in Petrolom, saj so vsi posli, sklenjeni leto dni pred začetkom stečaja, nični oziroma jih lahko preostali upniki izpodbijajo.«

Navedbe o velikem dolgu SCT do Petrola zanikali
 
Še drugače: zdaj še ni jasno, koliko bo Petrol iztržil od morebitne prisilne poravnave SCT oziroma ali je z odkupom terjatve do odvetniške družbe le še povečal svojo izpostavljenost do SCT ali ne.

»Ta posel je upravičljiv le, če bo Petrol iz kupnine za zemljišča dobil stoodstotno poplačano terjatev za neplačani bencin in provizijo, ki jo je obračunal odvetniku Korošcu,« je še dodal Stanković.

Mimo tožilstva do Svetelška

Medij: Slovenske novice Avtorji: Vatovec Jadran Teme: Mali delničarji
Rubrika / Oddaja: Druga plat
Datum: 06. 01. 2011 Stran: 2

Skupina državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala zahteva dodatno v preiskovanje 24 obdolžencev, razširitev preiskave suma njihovega zlorabljanja položajev - Čemu bi sploh Petrol odkupoval tvegane terjatve neke odvetniške pisarne do insolventnega SCT? - Zakaj potem Petrol ni pomagal tudi Adrii ali Vegradu?

Skupina državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala je na ljubljansko okrožno sodišče vložila zahtevek za dodatno preiskovanje suma zlorabe položaja, ki naj bi jo zagrešilo 24 obdolžencev. Zahtevo je vložila 29. decembra lani. Državno tožilstvo predlaga razširitev preiskave poslovanja SCT z navideznimi oziroma slamnatimi podjetji, ki naj bi jih z nepoštenimi nameni predsednik uprave SCT Ivan Zidar in še nekateri z njim povezani posamezniki ustanavljali v tujini. Tožilci so ob dokaze o sumljivem poslovanju teh »podjetij« - ob poslovanje v imenu družbe SCT ter v imenu osmih družb s sedeži v tujini in z odprtirni poslovnimi računi pri banki Hypo Alpe Adria v Celovcu - trčili že pred dvema letoma, ko so komaj začeli zares preiskovati, kako je pri poslovanju SCT s takšnimi »podjetji« lahko poniknilo več milijonov evrov in v čigave žepe.

Spomnimo se: zoper obdolženega prvega moža SCT in nekatere njegove najtesnejše sodelavce (Jožeta Prostorja, Andreja Krajnca, Danico Mušič in Andreja Feguša) je državno tožilstvo v začetku decembra lani vložila obtožnico zaradi domnevne zlorabe položaja ali pravic, več kaznivih dejanj ponarejanja listin ter se zaradi pranja denarja in utaje davkov. Le nekaj dni pozneje je tudi združenje malih delničarjev državnemu tožilstvu prijavilo sum spornega pretakanja premoženja med družbama SCT in SCT Investicije.

Sporni posli SCT z navideznimi podjetji naj bi med letoma 2004 in 2006 sovpadali z 2,2 milijona evrov davčnih utaj.

Večina davčnih zlorab naj bi bila povezana z navideznimi svetovalnimi storitvami: navidezna podjetja naj bi namreč prejemala nakazila za svetovalne storitve, ki pa menda nikoli niso bile opravljene. Kakor koli, ob zgoraj navedenem kaže omeniti še vsaj dve podrobnosti. Prvič, v minulem tednu je upravni odbor družbe SCT priznal, da je družba, ki jo vodi, insolventna, in ko je začel izvajati ukrepe za finančno in poslovno prestrukturiranje družbe, je sklenil podati predlog za začetek postopka prisilne poravnave. Nekateri so to razumeli celo kot poskus razmeroma učinkovitega pritiska na politiko, »čustvenega izsiljevanja« Pahorjeve vlade. In drugič, tik pred silvestrovim se je po gradbeniških kuloarjih začelo ugibati, ali se bo Zidar v kratkem umaknil iz fotelja predsednika upravnega odbora največjega slovenskega gradbenega podjetja in obdržal »le« položaj direktorja SCT Holding, ki sicer obvladuje SCT. No, Zidar je takšne govorice na mah odločno zanikal kot povsem iz trte izvite. O upokojitvi, zagotavlja, še ne razmišlja.

S čim bo SCT plačal Petrolu?

Kaj pa je mogoče reči o včerajšnji novici, ki je skozi medijski eter udarila kot strela z jasnega, češ da je uprava Petrola - Petrol sicer resda ni v večinski državni lasti, je pa zato država (vlada) še vedno njen največji lastnik - nase prenesla skoraj 160.000 evrov terjatev (s pripadajočimi obrestmi), ki jih je doslej do SCT imela odvetniška pisarna Dušana Korošca? Korošec je s sklenjenim poslom prav gotovo lahko zadovoljen.

Slovenska "favšija" ali upravičena jeza?

Medij: Večer Avtorji: Stojan Jure Teme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: V žarišču
Datum: 23. 10. 2010 Stran: 5

Običajno se zavedamo ekonomske uspešnosti podjetja in po tem ključu tudi ocenjujemo ustreznost plač vodstva. Od kod moč menedžerjev, da si od nadzornih svetov izborijo tako visoke plače.


Dve različni lestvici, isti rezultat: prvi mož dražbe SCT Ivan Zidar je bil s skupaj 793.743 evri bruto najbolje plačani slovenski menedžer v letu 2009. Kljub krizi gradbene industrije, odpuščanju delavcev in obiski premierja Boruta Pahorja v Libiji, ko je lobiral za SCT.

Predsednik uprave Krke Jože Colarič je kljub uspešnosti podjetja pristal na drugem mestu, s 632.000 evri bruto plače ali 310.000 evrov neto, kot piše v letnem poročilu Krke.

SCT v svojem dokumentu molči o višini neto prejemkov uprave, njihov oddelek za odnose z javnostmi pa noče povedati niti tega, kako se Zidarjeva plača primerja z zaslužkom podrejenih. "Razmerja med nivoji plač so interna zadeva naše družbe," so zapisali, "in jih zato ne nameravamo komentirati." Sicer pa naj bi veljalo, da so bile "plače zaposlenih v vsej zgodovini SCT redne in nad kolektivno pogodbo".

Drugouvrščena Krka je bila spet odkrita, tudi ob Večerovih vprašanjih. "Lani je bila plača članov uprave določena v višini 7- do 10-kratnika povprečne plače v družbi." Ob tem je povprečna plača v Krki leta 2009 zrasla za 2,6 odstotka, zadovoljstvo zaposlenih s plačo pa preverjajo tudi z rednimi anketami. "Glede na odgovore ocenjujemo, da so zaposleni relativno zadovoljni s plačo." Plače v Krki nas ne motijo Obe lestvici, septembra objavljena tednika Mladine in oktobra objavljena časopisa Dnevnik, sta sprožili val ogorčenja.

"Res brez zveze, samo v slabo voljo spravljate ljudi," se je glasil eden od komentarjev na Dnevnikovem profilu na Facebooku.

Delfi s prenizko odpravnino za iztisnjene delničarje SCT

Medij: Delo Avtorji: STA Teme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: Na kratko Datum: 15. 01. 2010 Stran: 10

Ljubljana - Glavni delničar SCT, družba Delfi, je malim delničarjem SCT izplačal prenizko odpravnino, je razvidno iz izvedenskega mnenja, ki ga je pripravila Brigita Aljaž. Delfi, ki je male delničarje iz lastništva SCT iztisnil s 26,74 evra odpravnine na delnico, bi moral izplačati vsaj 2,68-krat višjo odpravnino. To so včeraj sporočili iz Vseslovenskega združenja malih delničarjev (VZMD), ki je izvedensko mnenje v zadevi iztisnitve malih delničarjev SCT prejelo kot zastopnik 241 od skupno 563 malih delničarjev. Skupščina SCT je o izključitvi oziroma razlastitvi malih delničarjev odločila 31. avgusta 2007. Glavni delničarje malim delničarjem izplačal 26,74 evra odpravnine za delnico.

"Zidar naj razlaščenim delničarjem SCT doplača še milijon in pol"

Medij: Dnevnik Avtorji: T. M. Teme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: Poslovni Dnevnik Datum: 15. 01. 2010 Stran: 23

Ljubljana - Denarna odpravnina, s katero je družba Delfi iz lastništva SCT izključila 563 malih delničarjev, je bila za najmanj 2,68-krat prenizka. Doplačati bi jim morala še najmanj 44,85 evra na delnico oziroma dodatnih 1,5 milijona evrov, je razvidno iz izvedenskega mnenja, ki ga je pripravila Brigita Aljaž, sodna izvedenka in pooblaščena ocenjevalka vrednosti podjetij.

»Po dveh letih in pol od očitno sporne iztisnitve, sprožitve sodnega postopka, dveh narokih na sodišču, nekaj neuspelih poizkusih poravnalnega odbora izvedencev za pripravo alternativne ocene je prejeto izvedensko mnenje pomemben premik v pravo smer in vsaj obuditev sicer omajanega zaupanja malih delničarjev v mehanizme pravne države,« je proučitev mnenja pospremil predsednik Vseslovenskega združenja malih delničarjev (VZMD) Kristjan Verbič. Prav združenje je kot zastopnik 241 malih delničarjev vse od iztisnitve avgusta 2007 vztrajalo, da je odpravnina, ki jo je predlagal in sprejel Delfi, nesporno prenizka, saj je celoten SCT ocenila na pičlih 12,14 milijona evrov.

Syndicate content

portalov

Tuje novice iz regije

Production by Sapiens, d.o.o.
Hosting by Sapiens, d.o.o.