Boško Šrot

Jadranska pivovara - Ovadbe hrvaških malih delničarjev obradile sadove

Predsednik Združenja malih delničarjev Jadranske pivovarne mag. Nenad Bulović je podal pooblastilo predsedniku Društva malih delničarjev- Skupaj smo močnejši - Rajku Stankoviću (Društvo MDS), da zainteresirani javnosti v Sloveniji sporoči zadovoljstvo njihovega Združenja glede aktivnega dela novega vodstva Pivovarne Laško, d.d., pri raziskovanju in razčiščevanju spornih poslov iz preteklosti, katere je na svoji novinarski konferenci predstavilo tudi Društvo MDS in Zavod za zastopanje in izobraževanje malih delničarjev iz Maribora dne 02. aprila 2010 v City Hotelu.
 
V prilogi vam prilagamo članek iz Slobodne Dalmacije z dne 04. maja 2010, ki govori o tej problematiki (kliknite tukaj).
 
ZGODOVINA PROPADA IN DOKUMENTI O SPORNIH POSLIH (52 strani) SLOVENSKI PREVOD
 
Za ogled predstavitve dokumenta o spornih poslih v Jadranski Pivovari, ki jih sedaj preiskuje hrvaško tožilstvo in kriminalistična policija kliknite tukaj.
 
VERIGA ŠROT – SUČIČ IN PREISKOVANI TOMAŽ UDRIH - nekdanji direktor Jadranske Pivovare in solastnik DRUŽBE ZA NEKRETNINE SPLIT
 
Sodelovanje med Društvom MDS in predstavniki hrvaških malih delničarjev je razkrilo presenetljivo povezavo med Tomažem Udrihom, ki je 8 let vodil Jadransko Pivovaro ter prokuristom Markom Sučičem, katere skupaj povezuje upravljanje in nadziranje v podjetju »DRUŽBA ZA NEKRETNINE, d.o.o., TOLSTOJEVA ULICA 32, v  SPLITU, katerega direktor je prav Tomaž Udrih. Neuradno naj bi za tem podjetjem in omenjenim nakupom stal nekdanji prvi pivovar Boško Šrot, ki ima očitno še veliko skritega kapitala v tujini. Verodostojnost takšne trditve najdemo že v samem poročilu o povezanih osebah z dne 30. aprila 2009, ki ga je objavila družba Center naložbe, d.d.
 
HRVAŠKI MALI DELNIČARJI ŽELIJO ODKUPITI JADRANSKO PIVOVARO
 
Društvo MDS s svojo pravno pomočjo aktivno pomaga pri zaključevanju vseh aktivnostih hrvaških malih delničarjev, ki bi utegnile pripeljati do uspešnega odkupa Jadranske Pivovare. Hrvaški mali delničarji aktivno zaključujejo svoje aktivnosti, ki bi utegnile pripeljati do odkupa Jadranske pivovare od Skupine Pivovarna Laško, saj verjamejo v možen uspeh ponovnega zagona in obratovanja tovarne. Predvidoma naj bi bili v novi delniški družbi mali delničarji, zaposleni in mali investitorji. Trenutno čakajo še potrditev zavarovanj kreditnih linij s strani Ministrstva za gospodarstvo Republike Hrvaške, saj nameravajo obdržati vse zaposlene in tudi na novo zaposlovati, kar je ključnega pomena za razvoj te regije.

Tožilec Kozina zaradi vrnitve obtožnice nad sodišče, Dnevniku pa ni dovolil vprašanj

Medij: Dnevnik Avtorji: Vesna Vuković, Primož Cirman Teme: Vzajemna Rubrika / Oddaja: Poslovni dnevnik Datum: 10. 02. 2011 Stran: 20 Foto: Luka Cjuha  
 
Odločitev okrožnega sodišča v Ljubljani, ki je v petek obtožnico zoper Igorja Bavčarja, Boška Šrota in še sedem soobtoženih vrnilo okrožnemu državnemu tožilstvu v dopolnitev, je včeraj sprožila besedni "ping-pong" na relaciji med dvema institucijama domačega pravosodja. Na tožilstvu pa so zaradi "populističnega poročanja" včeraj napadli tudi časnik Dnevnik zaradi prispevka, v katerem smo "padec" obtožnice označili za tožilski fiasko.

Okrožni državni tožilec Jože Kozina (desno) je večji del novinarske konference posvetil obračunavanju s »tendencioznim poročanjem« Dnevnika, nekaj besed pa je prihranil tudi za sodišče (v sredini generalna državna tožilka Barbara Brezigar, levo vodja posebne skupine tožilcev Blanka Žgajnar).
 
Že v ponedeljek zvečer je tako okrožni državni tožilec Jože Kozina, ki vodi postopek v zadevi Bavčar-Šrot, na Kanalu A zaradi omenjenega sklepa ostro kritiziral delo sodišča. "Nesprejemljivo je, da je sodišče v zadevi, ki je bila nujna, odločalo več kot pol leta," je dejal Kozina in ocenil, da "je sodišče iz tožilstvu nerazumljivih razlogov zadevo vrnilo v preiskavo". "Tožilstvo je pričakovalo meritorno odločitev v kateri koli smeri. (...) Nič od tega se ni zgodilo in izgubili smo pol leta," je pojasnil Kozina. Ocenil je, da na sodišču obstaja "kriza odločanja", in dodal, da je država v krizi, ker "ni jasnih odločitev, kaj je kaznivo in kaj ni". "Sodišče ni sposobno izmed tisočih pridobiti deset sodnikov, da bi sodilo, kot je treba," je še poudaril Kozina.
 
Sodišče: O obtožnici smo odločili v dveh tednih
 
Na njegove očitke so včeraj dopoldne odgovorili s sodišča. Pojasnili so, da so obtožnico od tožilstva prejeli 19. julija, po tem, ko so jo zaradi ureditve spisa tja vrnili, pa so jo ponovno prejeli tri dni pozneje. "Zaradi obsežnosti in kompleksnosti zadeve je bil relativno dolg ugovorni postopek, saj je morala biti obtožnica vročena devetim fizičnim in šestim pravnim osebam. Nekateri od njih pošte niso takoj dvignili," so sporočili s sodišča in navedli podatek, da je bil zadnji ugovor vložen šele 7. januarja letos. Po tem, ko je na vse ugovore odgovorilo tožilstvo, je 17. januarja spis prejel izvenobravnavni senat.
"Iz tega torej sledi, da je ta izjemno zapletene in obsežne ugovore rešil v manj kot mesecu dni," so poudarili na sodišču in potrdili, da je posebna skupina tožilcev za pregon organiziranega kriminala v ponedeljek vložila zahtevo za preiskavo.
 
Neposredna obtožnica tudi zaradi izkušnje s sodiščem?
 
Čeprav je Kozina na včerajšnji novinarski konferenci očitke sodišču nekoliko omilil, je prvič javno potrdil, da se je za vložitev neposredne obtožnice, torej brez predhodne preiskave, odločil tudi zaradi dosedanjih izkušenj s sodiščem. "Ocenil sem, da je za vložitev neposredne obtožnice na voljo dovolj konkretnih dokazov. Lahko bi ravnal oportuno in vložil zahtevo za preiskavo. S tem bi dopustil, da bi zadeva trajala več let. Ker sodišče še ni odločilo o zahtevi za preiskavo glede prodaje Mercatorja (tožilstvo je zahtevo vložilo avgusta 2009, op.p.), sem imel razlog, da se oportunemu ravnanju izognem," je dejal Kozina. Okrožno sodišče se na njegove navedbe do zaključka redakcije ni odzvalo.
 
Večji del očitkov pa je Kozina usmeril na časnik Dnevnik. Naše včerajšnje poročanje o "napakah in pomanjkljivostih, ki so onemogočale preizkus utemeljenosti obtožnice", ter "preslabi obrazložitvi posameznih kaznivih dejanj" je Kozina označil za "tendenciozno". "Zadeva se želi že na začetku prikazati kot izmišljena. V tej državi se briše meja med organiziranim kriminalom in tistim, kar je dovoljeno, ker nimamo nobene sodne prakse, kaj je dovoljeno in kaj ni," je povedal Kozina.
 
Sodni senat: Za preizkus utemeljenosti nujna boljša razjasnitev stanja stvari
 
Čeprav je sodišče v sklepu o vrnitvi obtožnice v preiskavo res ugotovilo obstoj utemeljenega suma očitanih kaznivih dejanj, je argumentacijo tožilca na določenih mestih označilo za "nekoliko neumestno" in "izven konteksta obravnavane zadeve". O tem smo v Dnevniku pisali že včeraj, generalna državna tožilka Barbara Brezigar pa je naše navedbe včeraj zanikala. Toda sodišče je v obrazložitvi sklepa opozorilo, da "je stopnja utemeljenega suma odvisna od faze kazenskega postopka". "Povedano drugače, stopnja utemeljenega suma, ki mora biti podana takrat, ko se zoper obdolženca uvede preiskava, ne more biti enaka kot takrat, ko je že vložena obtožnica, torej procesni akt, v katerem pridejo do izraza že vsi pravno relevantni dokazi, izvedeni med preiskavo," je zapisalo sodišče.
 
Iz sklepa sodnega senata, ki ga tožilstvo sicer včeraj ni predstavilo, je razbrati, da je za preizkus utemeljenosti obtožnice "potrebna boljša razjasnitev stanja stvari". V tem primeru senat obtožnice vrne v dopolnitev oziroma tožilstvu naloži zahtevo za preiskavo, je poudarilo sodišče. "Kadar torej okoliščine niso v tolikšni meri razjasnjene, da bi lahko (zgolj) na podlagi zbranega dokaznega gradiva in navedb v ugovoru o njem tudi odločili," so pojasnili v sklepu.
 
Bi neposredna obtožnica postopek podaljšala?
 
 
Sodišče je v sklepu zavrnilo tudi samo utemeljitev tožilstva za vložitev neposredne obtožnice, to je, da "bi bila predhodna vložitev zahteve za preiskavo zgolj nepotrebno izgubljanje časa in popolnoma neplodno odlašanje s sprejetjem ustrezne odločitve". Sodišče namreč meni ravno nasprotno. "Namen neposredne obtožnice je sicer res skrajšati in racionalizirati potek kazenskega postopka, a se lahko z njo celoten postopek močno podaljša in podraži, še posebno takrat, ko gre za zadevo, ki je v dejanskem in pravnem pogledu zelo obsežna, zahtevna in zapletena. To pa z vseh naštetih vidikov nedvomno velja za to kazensko zadevo," je ocenilo sodišče.
 
Poudarilo je še, da tožilstvo predlaga tudi zaslišanje 26 prič, ki še niso bile zaslišane v kazenskem postopku, ampak so bili z njimi opravljeni le informativni razgovori. Po oceni sodišča bi namreč lahko te priče bistveno vplivale na "ugotavljanje dejanskega stanja, iz katerega tožilstvo izpeljuje obstoj očitanih kaznivih dejanj" in pojasnitev "morebiti tudi ključnih okoliščin."
 
Vprašanje za Kozino: zakaj Igorju Bavčarju ne očita zlorabe položaja?
 
 

Čeprav je Jože Kozina na včerajšnji novinarski konferenci javno govoril o zadevi Bavčar-Šrot, včeraj ni želel odgovoriti na Dnevnikova vprašanja, povezana z nekaterimi odločitvami tožilstva. Iz obtožnice je namreč razvidno, da so na poti med kriminalisti in tožilci iz ovadbe zoper Igorja Bavčarja izginili sumi storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja, obtožnica pa se nanaša "le" na njegovo domnevno pranje denarja. To posledično pomeni, da je tožilstvo Bavčarja opralo krivde za dejanja, ki naj bi jih storil pri neuspelem lastninjenju Istrabenza, kar je mogoče ugotoviti tudi iz sklepa sodišča. V njem namreč navaja oceno tožilstva, da se "Bavčarjev" sklop kaznivih dejanj "izčrpa že zgolj v eni 'predprevzemni' transakciji, ker zatem nameravani prevzem s strani Bavčarja nikoli ni bil realiziran iz razlogov, ki niti niso predmet tega postopka".

Obtožnica proti Šrotu in Bavčarju "Počakata naj s šampanjci"

Medij: Žurnal24 Avtorji: I.H./B.P. Teme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: Gospodarstvo Datum: 07. 02. 2011 Stran: splet 17.53 Foto: Nik Rovan
 
V Društvu - Malih delničarjev - Skupaj smo močnejši so prepričani, da je bila proti Bavčarju in Šrotu namenoma izdana nepopolna obtožnica. Zahtevajo pojasnila od generalne tožilke.
 
"Boško Šrot in Igor Bavčar naj počakata s šampanjci, saj upanje, da pravna država obstaja, umira zadnje," so se na današnjo novico o zavrnitvi obtožnice proti njima odzvali v Društvu - Mali delničarji - Skupaj smo močnejši. "Nikakor ne moremo mimo dejstva, da gre v tem primeru morda za namerno vložitev nepopolne obtožnice," pravijo v društvu, ki ga vodi Rajko Stanković, in dodajajo, da bi radi slišali stališče generalne tožilke Barbare Brezigar, "kako je lahko dopustila tako šlamparijo, ki je resnično v posmeh pravni državi".

 

V Društvu MDS sicer poudarjajo, da je vsak nedolžen, dokler se mu ne dokaže nasprotno, a prepričani so, da je indicev, ki v omenjenem primeru dokazujejo nasprotno, dovolj. "Višina denarnih vsot, ki so se obračale, predvsem pa načini rasti in padanja vrednosti finančnih transakcij so najmanj čudni," pišejo in dodajajo: "Upamo si skoraj trditi, da so bile vsaj neskladne s tedaj veljavno zakonodajo."

Sodišče ugodilo ugovorom v primeru Pivovarne Laško in zahteva preiskavo

Medij: Delo Avtorji: B.V. delo.si Teme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: Gospodarstvo Datum: 07. 02. 2011 Stran: splet 17.10  
 
Ljubljansko okrožno sodišče je v ugovornem postopku glede obtožnice v primeru domnevnega oškodovanja Pivovarne Laško in hčerinskih družb pri managerskem prevzemu pivovarne tožilstvu naložilo vložitev zahteve za preiskavo. Sodišče je tudi zavrnilo predlog za zavarovanje zahtevka za odvzem premoženjske koristi.

O neposredni obtožnici je odločeno, in sicer je po ugovornem postopku sodišče naložilo tožilstvu vložitev zahteve za preiskavo, so STA danes povedali v skupini tožilcev.

V zadevi gre za domnevno oškodovanje Pivovarne Laško in njenih hčerinskih družb, ki naj bi bile zlorabljene za koncentracijo lastništva obdolženca v skupini Pivovarne Laško, ki jo je izvajal prek povezanih družb Infond Holdinga. Tožilstvo trdi, da so bile Pivovarna Laško in njene hčerinske družbe oškodovane za 109 milijonov evrov.
 
Tako je skupina državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala 19. julija lani zoper devet fizičnih in šest pravnih oseb vložila neposredno obtožnico zaradi suma kaznivih dejanj zlorabe položaja ali pravic, zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, ponareditve ali uničenja poslovnih listin in goljufije. Med obtoženimi sta nekdanji prvi mož pivovarne Boško Šrot in nekdanji vodja Istrabenza Igor Bavčar.
 
Obtožnica zoper fizične osebe se je nanašala na kazniva dejanja zlorabe položaja ali pravic, zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, ponareditve ali uničenja poslovnih listin, pranja denarja ter pomoči pri zlorabi položaja ali pravic in pri pranju denarja, obtožnica zoper pravne osebe pa na kazniva dejanja pomoči pri kaznivem dejanju zlorabe položaja ali pravic, pranja denarja, ponareditve ali uničenja poslovnih listin in zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti.
 
 

Tožilstvo je Šrotu očitalo več kaznivih dejanj, in sicer v treh primerih zlorabe položaja ali pravic in v enem primeru ponareditev ali uničenje poslovnih listin. Nekdanji predsednik uprave Istrabenza Bavčar je bil obtožen kaznivega dejanja pranja denarja.

Sojenja Bavčarju in Šrotu (še) ne bo

Medij: MMC RTV SLO Avtorji: MMC RTV SLO/STATeme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: Gospodarstvo Datum: 07. 02. 2011 Stran: splet 10.47 in 16.49  
 
Sodišče je zavrnilo obtožnico, ki jo je skupina tožilcev za pregon organiziranega kriminala vložila zoper Šrota in Bavčarja. Tožilcem je naročilo, naj vložijo zahtevo za preiskavo.

Skupina tožilcev je obtožnico zoper Boška Šrota in Igorja Bavčarja vložila brez predhodne sodne preiskave, očita pa jima, da sta oškodovala Pivovarno Laško in njene hčerinske družbe za 109 milijonov evrov, poroča Žurnal24. Na vloženo obtožnico sta se obtoženca pritožila, sodišče pa je nato tožilstvu naložilo, naj vloži zahtevo za preiskavo. Sojenje se torej še ne bo začelo.
 
Obtožnica se ob Šrotu in Bavčarju nanaša še na sedem fizičnih in šest pravnih oseb zaradi suma kaznivih dejanj zlorabe položaja ali pravic, zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, ponareditve ali uničenja poslovnih listin in goljufije. Šrota obtožujejo več kaznivih dejanj, in sicer v treh primerih zlorabe položaja ali pravic in v enem primeru ponareditev ali uničenje poslovnih listin. Nekdanji predsednik uprave Istrabenza Bavčar pa je bil obtožen kaznivega dejanja pranja denarja.
 
Kdo vse je obtožen?

Med obtoženimi naj bi bili direktor Maksime Holding in nekdanji lastniki podjetja Microtrust Nastja Sušinski, nekdanji svetovalec za finance v Istrabenzu Kristjan Sušinski, lastnik Sportine Bahtijar Bajrović, kranjski odvetnik Branko Lipovec, nekdanji direktor Infond Holdinga Matjaž Rutar, nekdanja "slamnata" lastnica Šrotovega podjetja Kolonel Danijela Raković in Šrotova poslovna sodelavka Vesna Rosenfeld.
 
Čeferin: Tožilstvo izročilo le kup listin

Zagovornik Igorja Bavčarja Aleksander Čeferin je povedal, da je bila zanj odločitev pričakovana. Prepričan je, da za obtožnico ni bilo nobene podlage, saj je tožilstvo sodišče obremenilo le s kupom listin, sodišče pa na glavni obravnavi situacije nikakor ne bi moglo razčistiti. To pa po njegovih besedah seveda ne pomeni, da postopka ne bo.
 
Mali delničarji zahtevajo odgovore

Po zavrnitvi obtožnice so se oglasili tudi iz Društva - Mali delničarji - Skupaj smo močnejši, ki ga vodi Rajko Stanković, ki se sprašujejo, ali gre pri tem za namerno vložitev nepopolne obtožnice. "Višina denarnih vsot, ki so se obračale, predvsem pa način rasti in padanja vrednosti finančnih transakcij, so najmanj čudni.Upamo si skoraj trditi, da so bile vsaj neskladne z tedaj veljavno zakonodajo. Indicev, da so se finančno okoristili člani poslovodstva, ob tihem strinjanju nadzornikov v obeh družbah, na račun delničarjev je mnogo, in upamo, da bodo odškodninske tožbe, ki je v primeru Pivovarne Laško že vložena, v primeru Istrabenza pa še bo, to tudi dokazale," pravijo.
 
Obrnili so se tudi na generalno državno tožilko Barbaro Brezigar, saj jih zanima, kdo je
odgovoren za nestrokovno pripravo obdolžilnega predloga in ali bo tožilstvo nadaljevalo postopek »začasne zamrznitve premoženja Boška Šrota njegove družine«, saj imajo občutek, da se kljub pisnim obljubam, ki so jih prejeli junija 2010, v zvezi s tem očitno ni nič zgodilo.
 

 

Bošku Šrotu ne bodo sodili v domačem Celju

Medij: Dnevnik Avtorji: Suzana Rankov, Vesna Vuković Teme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: Poslovni dnevnik Datum: 04. 01. 2011 Stran: 21 

 
Ljubljana - Bošku Šrotu, nekdanjemu generalnemu direktorju Pivovarne Laško, ne bodo sodili v domačem Celju. Vrhovno sodišče je namreč zavrnilo predlog njegovega zagovornika Aleša Mačka, da bi se sojenje preneslo iz ljubljanskega na celjsko okrožno sodišče in da bi mu posledično sodili ločeno od preostalih obdolženih, ki jih tožilstvo bremeni nezakonitega financiranja propadlih menedžerskih odkupov Pivovarne Laško in Istrabenza.

Okrožno sodišče v Ljubljani pa še vedno ni odločilo o ugovorih obdolženih na obtožnico, ki jo je sredi julija lani neposredno vložila skupina državnih tožilcev za posebne zadeve. Dobro leto po hišnih preiskavah, devet mesecev po vložitvi kazenskih ovadb in pol leta po vložitvi obtožnice za enega največjih primerov gospodarske kriminala tako še vedno ni jasno, ali bo obtožnica postala pravnomočna in kdaj, če sploh, se bo začelo sojenje.
 
Na vrhovnem sodišču so nam pojasnili, da so se pri zavrnitvi predloga za prenos odločanja o zadevi na drugo sodišče oprli na to, da je bila vložena enotna obtožnica zoper več obdolžencev, očitki zoper njih pa so medsebojno povezani. Znano je, da je skupina tožilcev vložila obtožnico proti devetim fizičnim in šestim pravnim osebam. In sicer so suma storitve različnih kaznivih dejanj, od zlorabe položaja, ponarejanja listin do pranja denarja, poleg Boška Šrota obtoženi še nekdanji prvi mož Istrabenza Igor Bavčar, direktor Maksime Holdinga in nekdanji lastnik podjetja Microtrust Nastja Sušinski, nekdanji svetovalec za finance v Istrabenzu Kristjan Sušinski, lastnik Sportine Bahtijar Bajrović, kranjski odvetnik Branko Lipovec, nekdanji direktor Infonda Holdinga Matjaž Rutar, nekdanja "slamnata" lastnica Šrotovega podjetja Kolonel Danijela Raković in dolgoletna Šrotova poslovna sodelavka Vesna Rosenfeld.
 

Zadeva Bavčar - Šrot: Tožilstvo očita policiji, da ni delovala v interesu preiskave

Medij: Dnevnik  Avtorji: Primož CirmanTeme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: Poslovni dnevnik Datum: 15. 05. 2010 Foto: dokumentacija Dnevnika
 
Vse kaže, da v preiskavi domnevno nezakonitega financiranja menedžerskih odkupov Pivovarne Laško in Istrabenza resno škripa v odnosih med policijo in tožilstvom.

Zapletati se je začelo že v četrtek dopoldne. Takrat so v skupini državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala poudarili, da jih uprava kriminalistične policije pri generalni policijski upravi (GPU) ni obvestila o novinarski konferenci, na kateri je predstavila ugotovitve preiskave. Še isti dan so v GPU te navedbe zanikali. Pri tem so poudarili, da so državno tožilstvo že 3. maja obvestili o "večjem številu novinarskih vprašanj, ki so se nanašala na ukrepe in ugotovitve policije pri izvedbi predkazenskega postopka".
 
Kljub temu so včeraj v tožilski skupini ponovno poudarili, da trditve direktorja uprave kriminalistične preiskave GPU Aleksandra Jevška o usklajenosti obveščanja javnosti s tožilstvom "ne držijo". "Skupina o tem ni bila obveščena," so nam pojasnili na tožilstvu in dodali, da "vsebinsko obveščanje javnosti v tako zgodnjih fazah postopka ni v interesu preiskave in nadaljnjega dela". Kriminalisti so postopek preiskave uradno zaključili 30. aprila, zadnji dve od skupaj treh ovadb pa so na tožilstvo vložili že mesec dni prej. "Ne glede na dano kazensko ovadbo obstaja možnost, da bo potrebno izvajanje aktivnosti v isti zadevi," so to včeraj komentirali v tožilski skupini.

Sta Bavčar in Šrot osušila podjetji

Medij: Primorske novice Avtorji: Ribolica Sonja Teme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: Aktualno Datum: 13. 05. 2010 Stran: 3

Policija naj bi Igorja Bavčarja, nekdanjega šefa Istrabenza, in Boška Šrota, nekdanjega prvega moža Laškega, sumila približno 100-milijonske škode - Pod lupo financiranje menedžerskih prevzemov

"Kaj počnem zdaj? Zdaj pa res ne morem o tem. Bova drugič." Tako se je včeraj mudilo nekdanjemu prvemu možu Istrabenza Igorju Bavčarju. S čim se ukvarja po odhodu iz Istrabenza, lahko le ugibamo, zagotovo pa mu te dni dobršen dela časa jemlje razlaganje, zakaj naj bi kriminalisti ovadili njega in nekdanjega šefa Pivovarne Laško Boška Šrota. Sumijo, da naj bi svoji nekdanji družbi skupaj oškodovala za približno sto milijonov evrov.


KOPER ► Policija je po dobrem letu sklenila sklop preiskav s področja korporacijske kriminalitete, ki je povezana z dvema menedžerskima prevzemoma znanih gospodarskih družb. V preiskavi so preverjali zakonitost izvorov financiranja omenjenih prevzemov. Policija ni pojasnila, za prevzeme katerih podjetij gre, neuradno naj bi šlo za Istrabenz, ki gaje tedaj vodil Igor Bavčar, in za Pivovarno Laško, v kateri je taktirko držal Boško Šrot. Kriminalistična policija je na vrhovno državno tožilstvo vložila tri kazenske ovadbe zoper dva (nekdanja) zastopnika gospodarskih družb, ovadili pa so še enajst domnevnih sostorilcev in pet pravnih oseb, in sicer zaradi različnih kaznivih dejanj.

Za 135 milijonov evrov škode

Skupna protipravna premoženjska škoda kot posledica vseh kaznivih dejanj znaša vsaj 135 milijonov evrov, je povedal vodja sektorja za gospodarsko kriminaliteto v upravi kriminalistične policije Dušan Florjančič. Vpleteni pa naj bi skupaj pridobili za 92 milijonov evrov premoženjske koristi.

Nad posle Boška Šrota tudi hrvaško tožilstvo

Medij: FINANCE  Avtorji: Aleš Perčič Teme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: Gospodarstvo Datum: 08. 05. 2010

Hrvaške organe pregona med drugim zanima sporna prodaja nepremičnin Jadranske pivovare, ki naj bi potekala budnim očesom slovenske lastnice Pivovarne Laško, ki jo je tedaj vodil Boško Šrot

Uprava splitske Jadranske pivovare je v sredo izročila dokumentacijo v povezavi z nekaterimi posli pivovarne hrvaški kriminalistični policiji, ki je dokumentacijo zahtevala na podlagi naloga hrvaškega državnega tožilstva. V preiskavi so med drugimi nekateri nepremičninski posli, za katerimi naj bi stalo nekdanje vodstvo Pivovarne Laško z Boškom Šrotom na čelu.
 
Preiskujejo več milijonsko oškodovanje pri prodaji nepremičnin
Po poročanju Slobodne Dalmacije naj bi hrvaški organi preiskovali sporno prodajo nepremičnin, med drugim prodajo mlina in silosa, v lasti hrvaške družbe Prerade , ki so jo leta 2001 prevzeli Laščani. Mlin, katerega tržna vrednost je bila ocenjena na 1,3 milijona evrov, je Pivovarna Laško leta 2005 prodala le za okoli 140 tisoč evrov. Na drugi strani je za 10 milijona evrov vredni silos, ki je bil prodan leta 2008, iztržila le dobre 3,2 milijona evrov.
 
V preiskavi veriga Sučič, Udrih in Šrot
 Po neuradnih podatkih naj bi hrvaške kriminaliste zanimala tudi povezave med nekdanjim direktorjem Jadranske pivovare Tomažem Udrihom in prokuristom Markom Sučičem, ki ju povezuje upravljanje in nadziranje v splitskem nepremičninskem podjetju Družba za nekretnine, ki je v lasti Šrotovih Center naložb in naj bi posredovala pri večini spornih prodaj nepremičnin Jadranske pivovare. Zato obstaja sum, da je podjetjem in spornimi posli stal tudi nekdanji prvi pivovar iz Laškega Boško Šrot.

Mali delničarji za posebnega revizorja v Centru Naložbe

Medij: SIOL  Avtorji: STA  Teme: Mali delničarji   Rubrika: Gospodarstvo  Datum: 21. 01. 2010 Foto: STA
 
Maribor - Društvo - Mali delničarji – Skupaj smo močnejši  je na mariborskem okrožnem sodišču vložilo predlog za imenovanje posebnega revizorja v družbi Center Naložbe.
Revizor naj bi preučil posojila mariborske finančne družbe, najetih pri bankah in v skupini Pivovarna Laško, prav tako pa tudi dana posojila in ostale morebitne sporne posle. Imenovanje posebnega revizorja je deset malih delničarjev družbe Center Naložbe zahtevalo že pred skupščino, ki je bila 4. januarja. Na skupščini so predlog za razširitev dnevnega reda podprli vsi navzoči delničarji z izjemo večinskega lastnika, to je družbe Kolonel v večinski lasti Boška Šrota in Pierpaola Ceranija (na sliki levo).
Vložili bodo odškodninsko tožbo
Društvo - Mali delničarji – Skupaj smo močnejši  je tako predlog za imenovanje posebnega revizorja v zakonsko določenem roku vložilo na sodišče.
Syndicate content

portalov

Tuje novice iz regije

Production by Sapiens, d.o.o.
Hosting by Sapiens, d.o.o.