Pismo delničarjem Istrabenza

NatisniNatisni

Ljubljana, 25. maja 2009

Spoštovane male delničarke in mali delničarji!

Društvo - Mali delničarji - Skupaj smo močnejši (v nadaljevanju: Društvo MDS) je nevladna organizacija, ki je nastala spontano, predvsem pa zaradi vse bolj očitne in izrazite potrebe po povezovanju, usklajenem delovanju ter aktivnejšem zastopanju malih delničarjev na skupščinah in delu gospodarskih družb.

Poudarek dela novega društva je na množičnosti, vključevanju različnih interesov v delo društva, ter uspešnem zastopanju na posameznih skupščinah gospodarskih družb. Cilja takšnega delovanja sta: uspešno upravljanje investicije ter promocija morebitnih uspehov organizacije in ne posameznika, z namenom osveščanja in izobraževanja malih delničarjev o njihovih pravicah in tudi dolžnostih.

Društvo MDS smo formalno ustanovili v mesecu aprilu 2009, vendar nam izkušenj z delom na področju zaščite in zastopanja interesov malih delničarjev ne manjka. Z njim se namreč ukvarjamo v različnih delovnih oblikah že od konca junija 2006. Društvo MDS pričakuje, da bo hitro raslo in vzpostavilo sekcije v vseh večjih podjetjih in finančnih holdingih, ki delujejo na področju Republike Slovenije.

V zadnjih dneh se je na nas obrnilo kar nekaj malih delničarjev z vprašanjem, kaj storiti z investicijo. Še posebej so bili zaskrbljeni tisti, ki so delnice kupili po veliko višjih cenah, nekoliko manj pa tisti, ki so jih pridobili iz naslova certifikatov ali notranjega odkupa. Podjetje je zelo zadolženo in je pripravilo sanacijski program. Problem, ki se nakazuje je v tem, da predlagane sanacije žal ne podpirajo vse banke upnice. Zato je skoraj gotovo, da dokapitalizacija žal ne bo uspešna, zlasti v luči zaostrenih pogojev podaljševanja in pridobivanja novih kreditov.

Takoj je najbolj verjetni scenarij prisilna poravnava. Naj vam v nekaj besedah predstavimo nekaj značilnosti tega postopka. Prisilna poravnava je z zakonom urejen postopek sanacije dolžnika v finančnih težavah. Navadno prisilno poravnavo predlaga dolžnik sam, ker meni, da bo z zmanjšanjem svojih obveznosti v bodoče posloval pozitivno. Upniki za potrditev prisilne poravnave glasujejo zato, ker menijo, da bodo na ta način še vedno poplačani v večji meri, kot pa v primeru takojšnjega stečaja. V slovenski ureditvi poznamo dva glavna razloga, zaradi katerih je mogoče predlagati prisilno poravnavo in sicer: insolventnost ali prezadolženost.

Insolventni dolžnik ni sposoben plačevati tekočih zapadlih obveznosti. Njegovo premoženje je morda večje od njegovih dolgov, vendar ga ni mogoče hitro unovčiti in zato ni sposoben takrat poplačati upnikov. Prezadolženi dolžnik pa morda v nekem trenutku sicer še lahko sproti poplačuje svoje obveznosti do upnikov, vendar so njegovi dolgovi skupaj večji od njegovega premoženja in bo, v bolj ali manj oddaljeni prihodnosti, postal nelikviden. V praksi je insolventnost precej bolj pogost razlog za začetek stečaja ali prisilne poravnave, kot prezadolženost. Dolžnik, ki edini lahko predlaga začetek prisilne poravnave, mora pripraviti načrt finančne reorganizacije. V praksi je najpogostejši predlagani ukrep znižanje in odlog plačila obstoječih obveznosti. Dolžnik lahko predlaga znižanje obveznosti na 20 % in poplačilo v enem letu, ali pa manjše znižanje in poplačilo v nekoliko daljšem obdobju (do pet let). Prisilno poravnavo potrdi sodišče, če je za to glasovalo 60 % upnikov, glede na velikost terjatev.

In kaj sedaj narediti? Vsekakor ni dobro, da na vrat na nos prodajate investicijo, zlasti če ste jo pridobili po višji ceni, kot so sedaj trgovalni tečaji na Ljubljanski borzi. Po zagotavljanju večjih lastnikov, je premoženja za poplačilo dovolj, torej se trenutno scenarija STEČAJA ne načrtuje. Scenarij prisilne poravnave pa je skoraj gotov.

Zato menimo, da je nujno, da se bolje organiziramo, pridobimo relevantne informacije, ter se medsebojno pravočasno obveščamo. Prav zato smo v društvu ustanovili Sekcijo Istrabenza pri društvu MDS, ki jo vodi mali delničar Istrabenza g. Gordan Šibić, ki je tudi finančni strokovnjak in bo znal presoditi morebitne predlagane nove ukrepe, tudi z vidika nas, malih delničarjev. V društvu bo v prihodnjih dneh zaživela spletna stran na www.skupaj.si oz. www.skupaj.eu , kjer bodo na voljo vse tekoče informacije glede dogajanja v Istrabenzu. Načrtujemo tudi tedensko redno izmenjavo informacij z upravljalci in večjimi lastniki.

Seveda vabimo vse zainteresirane, da se nam pridružite kot član Sekcije in našega Društva MDS. Več informacij o tem, kako to postati, bo v kratkem na voljo na že prej omenjeni spletni strani. Lahko pa nas osebno kontaktirate vsak delovni dan med 9.00 in 15.00 uro preko telefona 01 433 4000, faksa 059 923 165, ali preko e-pošte: info@skupaj.si . Ker je situacija resna, menimo, da je potrebno zagotoviti zadostno število pooblastil, saj se le tako lahko dokaže, da nam, malim delničarjem, ni vseeno za investicijo, ki smo jo vložili in da želimo aktivno sodelovati tudi pri izhodu iz krize.

Podpisano in izpolnjeno pooblastilo skladno z navodili pošljite najkasneje do TORKA, 2. junija 2009 v priloženi predplačani kuverti. V primeru, če vsi družinski člani niso prejeli pooblastila, Vam le-tega nemudoma pošljemo v elektronski obliki (preko e-maila ali preko telefaksa), saj smo se zaradi omejenih sredstev odločili za omejeno zbiranje pooblastil.

S spoštovanjem,

 

Miha Koprivšek
generalni sekretar

Gordan Šibić
vodja Sekcije

Rajko Stanković
predsednik

 

portalov

Tuje novice iz regije

Production by Sapiens, d.o.o.
Hosting by Sapiens, d.o.o.