Kuntarič se je moral zagovarjati zaradi dogajanj na Petrolu

NatisniNatisni

Medij: Dnevnik Avtorji: Vuković Vesna,Rankov Suzana,Morozov Sebastijan Teme: ZGD-1 zakon o gospodarskih družbah Rubrika / Oddaja: Poslovni Dnevnik Datum: 16. 06. 2009 Stran: 20

Ljubljana - Direktor Slovenske odškodninske družbe Tomaž Kuntarič se je moral na včerajšnji izredni seji upravnega odbora Soda zagovarjati, ker so nadzorniki Petrola minuli teden odločili, da predsednika uprave ne bodo iskali z javnim razpisom. Že v petek pa so v medijih zakrožile anonimne obtožbe na račun predsednika uprave Kapitalske družbe Boruta Jamnika Glavnina očitkov se nanaša na njegov domnevni konflikt interesov, ker je tudi predsednik nadzornega sveta Zavarovalnice Triglav, obe družbi pa opravljata nekaj istih dejavnosti in si na trgu pri tem konkurirata.

V ozadju stopnjevanja pritiskov na Kuntariča in Jamnika poznavalci razmer vidijo skupino posameznikov, ki so s prihodom leve politične opcije na oblast in s povezavami z nekaterimi odločeval« računali, da bo lahko lažje uveljavljali svoje interese. Pri tem omenjajo zlasti TadejaTufka, ki bi želel postati predsednik uprave Petrola, čeprav ga nadzorni svet ni vključil v krog tistih, s katerimi ta teden opravlja razgovore, predsednika uprave Vzajemne in prvega nadzornika Kada Boštjana Averja, lobista Andraža Vehovarja, direktorja BMW Group Slovenija Miho Ažmana in nekatere druge, pri poskusu vplivanja na gospodarske družbe pa se sklicujejo na kabinet predsednika vlade oziroma vodjo kabineta Simono Dimic.

Včerajšnja izredna seja upravnega odbora Soda se je sicer zaključila brez posebnih sklepov, čeprav so nekateri člani, med njimi naj bi bila najbolj odločna predsednik upravnega odbora Uroš Rotnik in član Igor Zajec, zahtevali, naj Kuntarič doseže drugačen način izbora predsednika uprave Petrola Pred sejo so se pojavile celo informacije o možnosti, da bi odločali o Kuntaričevi razrešitvi. Vendar so nekateri člani upravnega odbora opozarjali, da pravila korporativnega upravljanja ne dopuščajo niti, da bi dajali navodila članom nadzornega sveta, saj morajo ti delovati neodvisno in v interesu družbe, ki jo nadzirajo. Rotnik je potrdil, da je res zahteval sklic izredne seje upravnega odbora, saj je Petrol pomembna naložba Soda, zaradi česar so želeli izvedeti, kaj se z njim dogaja, že pred sejo pa je zavrnil možnost, da bi glasovali o razrešitvi Kuntariča. »Popolnoma zaupamo našemu direktorju,« je hkrati zagotovil Rotnik. Kuntarič je sicer zaradi pritiskov politike na seji kadrovske komisije nadzornega sveta Petrola minuli teden edini glasoval proti temu, da bodo novega predsednika uprave poiskali kar med uveljavljenimi gospodarstveniki v Sloveniji brez objave javnega razpisa.

Tudi anonimne obtožbe, ki se pojavljajo na račun Boruta Jamnika (več o tem pišemo na naslednji strani), poznavalci razmer pripisujejo temu, da omenjeni interesni skupini prek predsednika nadzornega sveta Kada Boštjana Averja ne uspeva uveljavljati interesov v posameznih naložbah v lasti Kada. Pri tem so želeli vplivati zlasti na Kadovo kadrovanje v gospodarstvu, vendar za zdaj neuspešno. Tako je Aver na eno izmed prvih sej nadzornikov Kada prišel z izdelanim predlogom sklepov, s katerimi bi omejili pooblastila upravi, podobno kot jih je pred štirimi leti Andrijana Starina Kosem, takratna državna sekretarka na ministrstvu za gospodarstvo, kot predsednica nadzornega sveta Kada omejila prejšnji upravi Kada na čelu s Tomažem Toplakom.

Direktor Soda Tomaž Kuntarič in predsednik uprave Kada Borut Jamnik sta kot odgovorna za upravljanje pomembnega dela državnega premoženja v gospodarstvu tarči pritiskov interesnih skupin, ki so z zamenjavo oblasti videle priložnost za uveljavljanje lastnih interesov. nadaljevanje z 19. strani Sebastjan Morozov Ljubljana - Po nekaj mesecih so se te dni znova pojavile anonimne obtožbe, ki Borutu Jamniku očitajo, daje kot predsednik uprave Kapitalske družbe (Kad) in predsednik nadzornega sveta Zavarovalnice Triglav v konfliktu interesov. Ker Kad in Triglav pri nekaterih dejavnostih konkurirata drug drugemu, si tako slabšata tržni položaj, rezultat dejavnosti dveh konkurenčnih družb pa pomeni večji dobiček za eno in manjši dobiček za drugo družbo, opozarja anonimnež. Jamnik očitke zavrača. Po njegovih besedah v primeru prepovedi konkurence po zakonu o gospodarskih družbah ne gre za nezdružljivost funkcij, temveč za presojanje konkretnih dejanj in preprečevanje morebitnih ravnanj, ki bi škodila posamezni družbi oziroma delničarjem.

»Tudi če bi Kad in Zavarovalnica Triglav dejansko opravljali kakšne dejavnosti, ki bi bile lahko konkurenčne, konkurenčna prepoved ni vezana na samo članstvo v organih, temveč na konkretne posle. Njena posledica pa ni nezakonitost članstva, temveč vračanje koristi in morebitna odškodninska odgovornost zaradi teh poslov,« pravi Jamnik. Ob tem opozarja, da po presoji delničarjev Kad in Zavarovalnica Triglav nista konkurenčni družbi. »To presojo so delničarji jasno izrazili, da so me imenovali za člana nadzornega sve ta Zavarovalnice Triglav z 99-odstotno večino,« pojasnjuje Jamnik. Dodaja, da tudi po javnem pravnem mnenju dr. Dušana Jovanoviča in dr. Boruta Brati ne z Ekonomsko-poslovne fakultete v Mariboru ni nobenega dvoma, da kot član nadzornega sveta Zavarovalnice Triglav ni v kršitvi. Podobno nam je pojasnil Bratina: »Če bi bil Jamnik v upravah dveh konkurenčnih družb, bi M to lahko problem. Ker pa je Jamnik v Zavarovalnici Triglav član nadzornega sveta, kamor ga je imenovala skupščina, to ne predstavlja problema« Bratina dodaja, da imata Kad in Zavarovalnica Triglav res določeno skupno dejavnost, vendar si pri njej ne konkurirata.

Po besedah direktorja Agencije za zavarovalni nadzor (AZN) Mihaela Permana zakon o zavarovalnicah ne opredeljuje konflikta interesov. »Zakon določa, kdo ne more biti imenovan za člana nadzornega sveta zavarovalnic, pri čemer za Jamnika ne velja nobeno določilo tega zakona,« pravi Perman. KerjeJairrnikpredsednikupraveKad,ki sploh ni zavarovalnica, AZN sploh ni pristojen, da se opredeli, ali se znašel v konfliktu interesov, dodaja. Ob tem spomnimo, da je bil tudi nekdanji predsednik uprave Kada Tomaž Toplak član nadzornega sveta Triglava, sočasno pa tudi član nadzornega sveta AbankeVipe.

Ali za anonimko stoji Boštjan Aver? Po ocenah poznavalcev razmer kar nekaj indicev kaže na to, da bi bil lahko v ozadju anonimnih obtožb predsednik uprave Vzajemne Boštjan Aver. Med drugim zato, ker se je že ob njegovem imenovanju za nadzornika Kada v vladi postavilo vprašanje konflikta interesov, saj sta imela tako Kad kot Vzajemna registrirano dejavnost pokojninskih skladov. Aver zagotavlja, da v javnost ni posredoval nobene anonimke in da nikoli ni bil v konfliktu interesov. »De facto Vzajemna ni nikoli izvajala dejavnosti pokojninskih skladov, aprila pa smo jo izbrisali iz statuta,« pravi Aver. Toda sočasno se sprašuje, kako je lahko nekdo hkrati predsednik uprave Kada in član nadzornega sveta Triglava, saj obstaja večja nezdružljivost funkcij. Ministrstvo za finance že več mesecev javnosti ni posredovalo ugotovitev, ali se je po njihovem mnenju Aver znašel v konfliktnosti interesov.

»Delo nadzornega sveta Kada redno spremljamo. O morebitni zamenjavi v nadzornem svetu boste pravočasno obveščeni,« pravijo na ministrstvu za finance. Aver pravi, da iz nadzornega sveta Kada ne namerava odstopiti. »Ne vem, zakaj bi, saj sem delo dobro opravljal. Takšen nadzorni svet, kot ga ima Kad, bi si lahko zaželela marsikatera družba,« dodaja.

AttachmentSize
4045930.pdf450.75 KB

portalov

Tuje novice iz regije

Production by Sapiens, d.o.o.
Hosting by Sapiens, d.o.o.