Abanka še trdneje v objemu Gorenjcev

NatisniNatisni

Medij: Dnevnik Avtorji: Polanič Matjaž Teme: ZPRE-1 zakon o prevzemih Rubrika / Oddaja: Poslovni Dnevnik Datum: 12. 06. 2009 Stran: 21

Ljubljana - Gorenjska banka je v sredo prodala štiri odstotke delnic Petrola in isti dan od Zvon Ena Holdinga odkupila desetino Abanke Vipa, je razvidno iz delniške knjige. To posledično pomeni, da imajo glavno besedo v tretji največji slovenski banki, ki jo vodi Aleš Žajdela, tudi uradno Gorenjci. Poleg dejstva, da Sava in Gorenjska banka skupaj obvladujeta že tretjino delnic Abanke, je v začetku tedna predsednik nadzornega sveta te banke postal prvi mož Save Janez Bohorič. Gorenjski banki je delnice Abanke prodal Zvon Ena Holding, ki se je skoraj popolnoma umaknil iz njenega lastništva še dodatnih pet odstotkov Abanke je namreč prodal kranjski družbi BPT.

Predsednik uprave Zvon Ena Holdinga Simon Zdolšek je za Dnevnik pojasnil, da so se za prodajo odločili zaradi več razlogov, eden od teh je bilo tudi vračilo dela posojila Dravskim elektrarnam Maribor (DEM). Po neuradnih informacijah je imel Zvon delnice Abanke zastavljene pri Novi Ljubljanski banki (NLB), zaradi česar je moral del kupnine uporabiti tudi za delno poplačilo posojil, ki jih je imel najeta pri naši največji banki. Zaradi okoli 30-milijonskega nakupa deleža v Abanki je morala Gorenjska banka prodati tudi štiriodstotni delež Petrola, ki bi bil po včerajšnjih borznih cenah vreden le dobre štiri milijone evrov manj. Pri prodaji delnic Abanke Gorenjski banki si je Zvon po besedah Zdolška uspel zagotoviti tudi možnost ponovnega odkupa tega deleža, kar pomeni, da prodaja po vsej verjetnosti ni bila dokončna.

To pa je tudi eden od razlogov, zakaj Gorenjski banki ni treba objaviti prevzemne ponudbe za Abanko Vipa, čeprav zdaj skupaj s Savo obvladuje dobro tretjino njenega lastništva. »Interes za združitev bank na obeh straneh obstaja, o objavi kakršne koli prevzemne ponudbe pa je povsem prezgodaj govoriti,« pravijo v Gorenjski banki in dodajajo, da »za zdaj ni bil sprožen še noben formalni korak v to smer, pridobljeno pa ni bilo niti načelno soglasje lastnikov«. V Savi pojasnjujejo, da po določilih zakona o prevzemih niso zavezani k objavi prevzemne ponudbe. Ker Sava nima v lasti več kot 50 odstotkov Gorenjske banke, uradno nista obravnavani kot povezani osebi, v Savi pa naj bi si glede tega pridobili tudi pravno mnenje.

V Savi menijo, da nakup delnic Abanke ne bo vplival na povezovanje obeh bank, »saj jim ni znano, da bi ideji o povezovanju kdo nasprotoval«. Podobno odgovarjajo tudi v Gorenjski banki, kjer menijo, da bi njihov nakup lahko imel izključno pozitiven vpliv na načrtovano povezovanje. Kdaj bo do povezovanja prišlo, še ni znano, odločujoči glas pa bo imela Zavarovalnica Triglav (25,6-odstotna lastnica Abanke), kjer doslej večjega interesa za združitev obeh bank ni bilo. dobil vrnjeno polovico posojila Zvon Ena Holding je s prodajo deleža v Abanki Vipa uspel poplačati tudi del posojila, ki ga je najel pri Dravskih elektrarnah Maribor (DEM). Kot nam je povedal predsednik uprave Zvon Ena Holdinga Simon Zdolšek so DEM že v torek nakazali 12 milijonov evrov, za preostalih devet milijonov evrov posojila pa so se dogovorili, da jih bodo vrnili v dveh obrokih, in sicer septembra in decembra letos.

Preostanek posojila je Zvon dodatno zavaroval z delnicami Nove Ljubljanske banke in delnicami nekaterih družb iz Bosne in Hercegovine, še pravi Zdolšek ter poudarja, da so obresti DEM doslej tekoče poravnavali. Lahovnik: NLB ni v konzorciju za prodajo delnic Petrola Nova Ljubljanska banka (NLB) po včerajšnji preknjižbi štirih odstotkov Petrola, ki so bili v lasti Gorenjske banke, obvladuje že desetino največje domače naftne družbe. V NLB, ki je pomembnejši lastnik Petrola postala z nedavnim zasegom delnic družbe v lasti Istrabenza iz repo pogodbe, niso želeli komentirati posla, po neuradnih informacijah pa bo banka le začasen lastnik. Naši viri so nam včeraj tudi zatrdili, da se NLB ne bo pridružila konzorciju lastnikov Petrola in bank, ki naj bi deleže prodajali Gazpromu.

»Informacij, da bi se NLB pridružila konzorciju prodajalcev, nimam,« je včeraj dejal minister za gospodarstvo Matej Lahovnik. Že včeraj smo poročali, da naj bi eden od lastnikov Petrola, najverjetneje Istrabenz, Gazpromu poslal ponudbo za prodajo deleža, pri čemer naj bi v konzorciju poleg dveh bank (Hypo in Unicredit) sodelovali še NFD Staneta Valanta in Julius Fond. Največji lastnik Petrola je država, ki prek Kada in Soda obvladuje skoraj 30 odstotkov delnic.

AttachmentSize
4041024.pdf151.83 KB

portalov

Tuje novice iz regije

Production by Sapiens, d.o.o.
Hosting by Sapiens, d.o.o.