Rekordni dobiček Petrola, a zaostanek pri naložbah

Medij: N1 Forbes Slo Avtorji: Andreja Lončar Teme: mali delničarji, obvezničarji Datum: Petek, 14. marca 2025 Vir: TUKAJ
Na današnji skupščini Petrola se obeta menjava nadzornega sveta. Kdo so izbranci SDH Žige Debeljaka in vladajočih?
Petrol je v lanskem letu ustvaril 6,1 milijarde prihodkov, pri čemer je količinska prodaja tako naftnih derivatov kot zemeljskega plina in električne energije ostala na visokih ravneh.
Kosmati poslovni izid je znašal 730,4 milijona evrov, kar je osem odstotkov več kot v 2023. EBITDA je dosegel 314,2 milijona evrov , kar je 15 odstotkov več kot v preteklem letu. Čisti poslovni izid v višini 145,9 milijonov evrov je bil za sedem odstotkov višji kot leta 2023 in najvišji v zgodovini podjetja. Tak rezultat je omogočila tudi optimizacija stroškov; podjetje je stroške poslovanja znižalo za dva odstotka.
Je pa Petrol lani močno zaostal pri naložbah. Za investicije je namenil 60,1 milijona evrov, kar je več kot pol manj od načrtov (130 milijonov evrov). “Negotovost, povezana s prenizkimi maržami, naraščajoča geostrateška in okoljska tveganja so vplivala na dinamiko investicij, predvsem na področju projektov energetske tranzicije, ki so ključni za trajnostni prehod na zelena goriva,” so navedli v podjetju. Letos načrtujejo za 150 milijonov evrov investicij.
Prihodki naj bi letos ostali na ravni 6,1 milijarde evrov, EBITDA naj bi se povečal na 339 milijonov evrov (osem odstotkov več kot lani), čisti poslovni izid pa na 177,8 milijona evrov (lani 145,9 milijona evrov). Razmerje med neto dolgom in EBITDA naj bi bilo 1,2, kar pomeni nizko zadolženost.
Ta mesec, kot smo pisali, Petrol s ciljem nadaljnje optimizacije poslovanja zapira črpalko v Rovtah, kar je razburilo lokalno prebivalstvo.
To je predlagana nova sestava nadzornikov
Danes ob 12. uri bo potekala redna letna skupščina podjetja. Ker prihodnji mesec nadzornikom poteče štiriletni mandat, bodo delničarji danes glasovali o novi ekipi.
V devetčlanskem nadzornem svetu so trenutno poleg predsednika Janeza Žlaka še Borut Vrviščar, Aleksander Zupančič, Mladen Kaliterna, Mario Selecky, Alenka Urnaut ter predstavniki zaposlenih Alen Mihelčič, Robert Ravnikar in Marko Šavli.
Trije člani nove nadzorniške ekipe so že potrjeni; skupščina se bo namreč danes samo seznanila z informacijo, da je svet delavcev Petrola decembra za delavske predstavnike v nadzornem svetu ponovno izvolil Ravnikarja in Šavlija, medtem ko bo Mihelčiča nadomestila Lina Jerman, direktorica oddelka podpore strankam in kontaktnega centra Petrola.
Slovenski državni holding (SDH), ki upravlja skupno tretjinski delež državnih delničarjev v Petrolu, danes v imenovanje predlaga tri nova imena:
- Marko Jazbec, mož državne sekretarke na finančnem ministrstvu Saše Jazbec, ki jo vladajoča Svoboda (za zdaj neuspešno) močno podpira tudi pri kandidaturi za guvernerko Banke Slovenije, tako kot finančni minister Klemen Boštjančič velja za kader Boruta Jamnika,
- Luka Zajc, odvetnik, ki je delal v odvetniški pisarni Čeferin, zdaj pa dela za evropsko nogometno zvezo (Uefa), ki jo vodi Aleksander Čeferin,
- Tomaž Vesel, ki je bil prvi kandidat Roberta Goloba za evropskega komisarja, vendar je moral zaradi zahteve, da Slovenija na to mesto imenuje žensko, odstopiti, mesto pa je kasneje pripadlo Marti Kos; Vesel je po navedbah v sklicu skupščine zdaj direktor družbe Eurofit in prokurist Salomona v lasti Martina Odlazka, hkrati je Čeferinov prijatelj iz otroštva (med drugim mu je vplivni odvetnik pomagal do visokega revizorskega položaja pri Svetovni nogometni zvezi Fifa).
Kot je poročal Info360.si, kadrovska komisija nadzornega sveta Petrola Marka Jazbeca zaradi pomislekov o konfliktu interesov ni uvrstila v ožji krog kandidatov, saj Sava Re oziroma njena hčerinska družba zavarovalnica Sava posluje s Petrolom. A pretehtala naj bi presoja SDH, da Petrol sodeluje s hčerinsko družbo, na katero Jazbec nima neposrednega vpliva, ampak samo posrednega (ker vodi njeno mamo).
Za nadzornike so poleg omenjene trojke predlagani še:
- Goran Kralj, član uprave hrvaškega pokojninskega sklada PBZ, ki naj bi zastopal pokojninske sklade (ti imajo v lasti okoli 12 do 14 odstotkov Petrola),
- Mario Selecky, ki bi tako še naprej zastopal slovaško-češko investicijsko družbo J&T (ta ima v lasti slabih 13 odstotkov Petrola),
- Vesna Južna, ki bi zastopala interese družb v lasti njene družine (zakonca Južna imata dobrih 10 odstotkov Petrola).
Naslednji korak: kdo bo predsednik?
Naši sogovorniki iz krogov blizu delničarjev Petrola pričakujejo mirno skupščino, na kateri bodo predlagani nadzorniki tudi potrjeni. Na spletni strani Petrola ni navedeno, da bi delničarji poslali kakšen nasprotni predlog (to se sicer lahko zgodi na sami skupščini).
S potrditvijo predlaganih nadzornikov bi vladajoča klika dobila več moči pri upravljanju Petrola. V nadzornem svetu zdaj sedita Žlak in Zupančič, ki veljata za kader prejšnje vlade Janeza Janše. Oba je SDH že predlani poskušal zamenjati, a mu to ni uspelo. Žlak je pravočasno odpravil razlog za odpoklic (odstopil je z mesta likvidacijskega upravitelja RTH), Zupančiču pa se je na skupščini v bran postavil Dari Južna, ki ima v lasti okoli 10 odstotkov delnic, in SDH je bil preglasovan. S tem je, čeprav zastopa državne lastnike s skupno 32-odstotnim deležem, SDH izgubil upravljavsko moč v Petrolu, ki ima skupno 21.300 delničarjev.
V medijih se pogosto omenja, da ima Južna povezave z vrhom SDS, bil naj bi osebni prijatelj Andreja Vizjaka. Vir blizu Petrola meni, da bo z imenovanjem nadzornikov, ki so bolj blizu SDH in vladi, prišlo do ‘uravnoteženja’ sil v nadzornem svetu. Pričakuje, da bo tudi vlada bolj ‘milostna’ do trgovca, predvsem pri odločitvah o regulaciji marž.
Zdi se, da tako menijo tudi vlagatelji: delnica Petrola je namreč od začetka leta pridobila kar tretjino vrednosti.
Prva seja novega nadzornega sveta bo 9. aprila. Poznavalec dogajanja v Petrolu v primeru današnje potrditve predlagane sestave nadzornega sveta pričakuje, da se bosta za predsedovanje borila odvetnik Zajc in Tomaž Vesel.
Regulacija ostaja trn v peti
Je pa danes pričakovati vprašanja delničarjev v zvezi z regulacijo marž. Lastniki že dlje časa pozivajo vlado, da naj sprosti regulacijo oziroma zviša regulirano maržo. Še vedno nerešeno ostaja tudi vprašanje povračila za regulacijo iz leta 2022 – kot smo pisali, se je neuspešen poskus poravnave z državnim odvetništvom končal s Petrolovo vložitvijo tožbe .